Kosztowne klonowanie

Pomimo iż od pierwszego klonowania minęło 14 lat to w dalszym ciągu ten temat budzi spore kontrowersje.


Dyskusja na nowo ożyła na wieść o propozycji Komisji Europejskiej na temat wprowadzenia zakazu importu klonowanych zwierząt i żywności na okres 5 lat.

 

Niemniej jednak według specjalistów takie ograniczenia nie mają dużego sensu, a konsumenci nie mają powodu do obaw. Dlaczego? Głównym powodem są wysokie koszty produkcji tego typu zwierząt, a w związku z tym i nie opłacalne na większą skalę.

 

No cóż minimalny koszt hodowli jednego sklonowanego zwierzęcia to 20 tysięcy euro. Dlatego też tylko głupiec narażał się na tak wysokie koszty tylko po to by potem oddać je do rzeźni. Z racji tej, klonowane zwierzęta posiadające określony kod genetyczny wykorzystywane są tylko i wyłącznie do rozrodu. Jeśli jednak chodzi o potomstwo klonów to już całkiem inna sprawa.

 

Co więcej, otóż mięso potomstwa sklonowanych zwierząt czy też mleko nie stanowi zagrożenia ludzkiemu zdrowiu i nie różni się ono w najmniejszym stopniu od tradycyjnej żywności. Ponadto przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa w produktach pochodzących od potomstwa sklonowanych zwierząt nie zostały znalezione żadne szkodliwe substancje.

 

Jednakże w dalszym ciągu trwają badania. No tak, ale co o tym sądzą sami konsumenci? Według danych, około 3/4 pytanych o zdanie, nie akceptuje żywności pochodzącej od klonowanych zwierząt.

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!