Światowe ceny mięsa spadły w grudniu i tylko lekko w skali roku

Indeks cen mięsa FAO w grudniu wynosił średnio 110,4 punktu, co oznacza spadek o 1,1 punktu (1,0 procent) w porównaniu z listopadem i kształtowanie się o 2,0 punkty (1,8 procent) poniżej odpowiedniej wartości rok temu.

Światowe ceny mięsa spadły w grudniu i tylko lekko w skali roku
W grudniu międzynarodowe ceny wieprzowiny spadły, czemu sprzyjał utrzymujący się słaby popyt importowy z Azji, pomimo poprawy sezonowej sprzedaży wewnętrznej w niektórych krajach eksportujących. Tymczasem ceny mięsa wołowego i drobiowego również spadły, odzwierciedlając mniejsze zainteresowanie zakupami w Azji, w połączeniu z dużymi dostawami na eksport w dużych regionach produkcyjnych.

Z kolei ceny mięsa owczego odbiły po dwóch miesiącach kolejnych spadków ze względu na większy popyt przed świętami i spadek dostaw do uboju w Oceanii, ponieważ niedawne deszcze zmniejszyły presję na wyładunek zwierząt do uboju. 
 
Uśredniony indeks cen mięsa spadł w 2023 roku o tylko 3,5%
 
W całym 2023 r. wskaźnik cen mięsa FAO wyniósł średnio 114,6 punktu, co oznacza spadek o 4,2 punktu (3,5 procent) w porównaniu z 2022 r. ze względu na zwiększone możliwości eksportu z wiodących regionów eksportujących przy zmniejszonym popycie importowym ze strony kluczowych krajów importujących mięso, odzwierciedlającym spadki średnich rocznych wartości wołowiny, drobiu i owiec, częściowo skompensowane wzrostem średnich cen mięsa wieprzowego.


Tagi:
źródło: