Jak uzyskać odszkodowanie za szkody wyrządzone przez bobry?

Według Wielkopolskiej Izby Rolniczej, na postawie danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2013 roku, na terenie Polski żyje blisko 86 tys. bobrów. A każdy z nich może powodować spore szkody nie tylko w obrębie upraw rolniczych i gospodarstw, sadów, ogrodów działkowych, ale też wpływać na stan środowiska naturalnego i przyrody.

Jak uzyskać odszkodowanie za szkody wyrządzone przez bobry?
O szkodach wyrządzanych przez te zwierzęta mówi się dużo, a o możliwości uzyskania odszkodowań przez gospodarzy za szkody wyrządzone w uprawach rolniczych, sadowniczych oraz gospodarstwach rybackich i leśnych mówi się niewiele. Odszkodowania te przysługują poszkodowanym w myśl art. 126 ust 1 pkt 5 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009 r. Nr 151 poz. 1220 z późn. zm.) Skarb Państwa w imieniu którego działa regionalny dyrektor ochrony środowiska odpowiada za szkody wyrządzone między innymi przez bobry w gospodarstwie rolnym, leśnym lub rybackim. Odpowiedzialność o której mowa wyżej nie obejmuje utraconych korzyści.
 

Aby uzyskać rekompensatę za bobrowe szkody należy złożyć stosowny wniosek do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z następującymi dokumentami:

  • fragment mapy ewidencyjnej z działką, na której wystąpiła szkoda;
  • aktualny wypis z rejestru gruntów,
  • odpis z ksiąg wieczystych,
  • umowa dzierżawy w przypadku dzierżawienia działki,
  • upoważnienia od ewentualnych współwłaścicieli,
  • w przypadku szkód wyrządzonych w obwałowaniach stawów rybnych pozwolenie na budowę lub pozwolenie wodno-prawne w przypadku korzystania z wód płynących.

Oględzin i szacowania szkód, a także ustalania wysokości odszkodowania i jego wypłaty, dokonuje Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, a na obszarze parku narodowego dyrektor tego parku. Odszkodowanie nie przysługuje jednak osobom, którym przydzielono grunty stanowiące własność Skarbu Państwa oraz gdy poszkodowany:

  • nie dokonał sprzętu upraw lub płodów rolnych w ciągu 14 dni od zakończenia zbiorów tego gatunku roślin w danym regionie (terminy określone uchwałą sejmiku wojewódzkiego),
  • nie wyraził zgody na budowę przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska lub dyrektora parku narodowego urządzeń lub wykonanie zabiegów zapobiegających szkodom;

oraz za szkody:

  • w mieniu Skarbu Państwa, z wyłączeniem mienia oddanego do gospodarczego korzystania na podstawie Kodeksu cywilnego,
  • nieprzekraczające w ciągu roku wartości 100 kg żyta w przeliczeniu na jeden hektar uprawy,
  • w uprawach rolnych założonych z naruszeniem powszechnie stosowanych wymogów agrotechnicznych.

Ta sama ustawa w art. 56a mówi o tym, że Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska może zezwolić na obszarze swojego działania, na czas określony, nie dłuższy niż 5 lat, w drodze aktu prawa miejscowego w formie zarządzenia, w stosunku do bobra europejskiego, kormorana czarnego oraz czapli siwej, na czynności podlegające zakazom określonym w art. 52 ust. 1. cytowanej ustawy (m.in. umyślnego zabijania, niszczenia żeremi, tam, przemieszczania, płoszenia itd.) - informuje Marta Ceglarek z biura Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Poznaniu.



Tagi:
źródło: