MRiRW ws. "zdrowej żywności"

Popierając wniosek małopolskiego samorządu rolniczego, Zarząd KRIR zwrócił się do MRiRW w sprawie nazwy „zdrowa żywność” podkreślając, że każda żywność wprowadzana do obrotu na terenie naszego kraju powinna być zdrowa i spełniać określone w prawie normy, nad czym czuwać powinny powołane w tym celu służby, podległe MRiRW.

MRiRW ws.
Rozpatrując żywność pod kątem jej korzystnego wpływu na zdrowie konsumenta resort rolnictwa zauważa, że nie tylko sposób spożywania żywności, ale także indywidualne cechy konsumenta sprawiają, że to, co dla jednych jest bezpieczne, innym może zaszkodzić. Mleko, ze względu na swoje właściwości, takie jak zawartość witamin, enzymów, białka czy laktozy, dla jednych konsumentów może być produktem zdrowym i pożądanym, podczas gdy dla innych, mających uczulenie na laktozę, produktem, którego należy unikać. To samo dotyczy np. orzeszków arachidowych, zawierających kwasy omega-3 (znane z dobrego wpływu na organizm), ale jednocześnie będących dla wielu osób silnym alergenem.
 
Resort informuje, że pomocną w dokonaniu właściwych wyborów żywieniowych spośród szeregu produktów znajdujących się w obrocie są informacje zamieszczane na opakowaniach żywności - przede wszystkim obowiązkowo podawany wykaz składników (z uwzględnieniem dodanych substancji dodatkowych) czy informacje na temat wartości odżywczych produktu (obowiązkowe od grudnia 2016r., ale już teraz powszechnie stosowane). Informacje o szczególnych właściwościach zdrowotnych lub żywieniowych produktu można podkreślać za pomocą oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych, których stosowanie jest restrykcyjnie uregulowane w rozporządzeniu (WE) nr 1924/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych dotyczących żywności (rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1924/2006 z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych dotyczących żywności).
 
Jak wynika z powyższego według MRiRW nie wydaje się zasadne, aby oczekiwać prostego rozwiązania, które zadowoli każdego konsumenta polegającego na umieszczeniu na opakowaniu produktów spożywczych informacji „zdrowa żywność". Wręcz przeciwnie dla wielu konsumentów informacja taka może być kontrowersyjna — bo przykładowo w świetle zgłoszonego kryterium produkty nie zawierające substancji dodatkowych, ale wyprodukowane z użyciem mąki pochodzącej z kukurydzy GMO mogłyby zostać opatrzone tym napisem, podczas gdy znaczna większość konsumentów unika produktów zawierających składniki GMO. Ponadto używanie określenia "zdrowa" w odniesieniu do określonego rodzaju żywności mogłoby wprowadzać konsumenta w błąd sugerując, że inna żywność, nieposiadająca takiego określenia może być „niezdrowa”, (niebezpieczna dla zdrowia).


Tagi:
źródło: