Nowy status Ośrodków Doradztwa Rolniczego

– Od 20 sierpnia br. wszystkie wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego (ODR) podlegają ministrowi właściwemu do spraw rozwoju wsi – powiedział podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki.

Nowy status Ośrodków Doradztwa Rolniczego

Wiceminister podkreślił, że obecne rozwiązanie, dające ministrowi możliwość bezpośredniego wpływu na działalność ośrodków, w tym wyznaczania priorytetów ich pracy na dany rok,  pozwoli na efektywniejsze zarządzanie środkami dotacji, a tym samym lepsze funkcjonowanie wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego. Zmiana podległości i nadzoru pozwoli również na ujednolicenie organizacji pracy i sposobów działania ODR. Ponadto, jak zaznaczył podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki, skupienie nadzoru nad systemem doradztwa w jednej instytucji usprawni komunikację pomiędzy wszystkimi jednostkami doradztwa rolniczego, a także pomiędzy tymi jednostkami, a pozostałymi agendami rządowymi działającymi w obszarze rolnictwa i rozwoju wsi.


– Ośrodki Doradztwa Rolniczego, dzięki ścisłej współpracy z instytutami badawczymi, będącymi w nadzorze resortu rolnictwa, będą mogły znacznie mocniej zaangażować się w proces transferu wiedzy i innowacyjności do praktyki rolniczej, umożliwiając tym samym podniesienie konkurencyjności polskiego rolnictwa – zaznaczył wiceminister.

Ryszard Zarudzki zapewnił, że zakładane efekty zmian w przepisach dotyczących jednostek doradztwa rolniczego pozwolą na podniesienie jakości pracy ośrodków, dostosowanie programów ich działalności do oczekiwań klientów, a przede wszystkim na zwiększenie roli ODR w realizacji założeń Wspólnej Polityki Rolnej i nowych wyzwań, jakie stają przed rolnictwem. Wiceminister podkreślił, że  polityka wobec rolnictwa i obszarów wiejskich ma charakter horyzontalny i odpowiada za nią Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a system doradztwa rolniczego jest jednym z kluczowych instrumentów wspomagających realizację zadań w zakresie polityki rolnej państwa oraz zadań wynikających ze Wspólnej Polityki Rolnej, w tym możliwości korzystania przez polskich rolników ze środków Unii Europejskiej.

Nie zmieniają się przepisy, w myśl których Ośrodki Doradztwa Rolniczego w ramach swojej działalności powinny współpracować z jednostkami samorządu terytorialnego oraz uwzględniać  kierunki rozwoju wyznaczone w regionalnych i lokalnych programach rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich, ustalonych przez właściwe organy samorządu terytorialnego. Jednostki samorządu terytorialnego  mogą także udzielać ODR-om dotacji podmiotowych na wykonywanie zadań  z zakresu doradztwa rolniczego.



Tagi:
źródło: