Znowelizowano ustawę o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 oraz niektórych innych ustaw.

Znowelizowano ustawę o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich

- W przypadku działania PROW: „Usługi doradcze, usługi z zakresu zarządzania gospodarstwem rolnym i usługi z zakresu zastępstw”, możliwe będzie skorzystanie również z innych trybów udzielania zamówień publicznych (dotychczas możliwy był tylko tryb przetargu nieograniczonego). Rozwiązanie to pozwoli wybrać zamawiającemu optymalny tryb udzielenia konkretnego zamówienia, przy jednoczesnym spełnieniu warunków niezbędnych do przeprowadzenia postępowania w określonym trybie.


- Umożliwiono wypełnianie wniosków w ramach pomocy technicznej za pomocą generatora wniosków. Jednocześnie zachowano obowiązek składania wniosków w formie papierowej z uwagi na obowiązek przeprowadzania kontroli administracyjnej, jeśli chodzi o dokumentację przetargową i finansową.

- Możliwa będzie zmiana decyzji w sprawie przyznania płatności bez zgody strony w przypadku, gdy po jej wydaniu okaże się, że w wyniku przeprowadzonych kontroli administracyjnych lub kontroli na miejscu, przyznana płatność jest wyższa niż kwota należna.

- Beneficjenci działań PROW: „Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne” oraz „Rolnictwo ekologiczne” będą mogli korzystać z usług doradców rolniczych.

- Doradca rolniczy będzie mógł uzyskiwać określone specjalizacje (w zakresie rolnictwa ekologicznego, przedsiębiorczości oraz ekonomiki gospodarstwa rolnego). Dzięki temu podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy oraz beneficjent PROW będzie mógł uzyskać bardziej ukierunkowaną i specjalistyczną pomoc.

- W całym kraju wprowadzono jednolite zasady wyboru operacji partnerów Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w drodze konkursów ogłaszanych przez instytucję zarządzającą – na wzór rozwiązań stosowanych w krajowych programach operacyjnych finansowanych z funduszy europejskich.

- Usprawniono proces negocjacji zmian w PROW 2014-2020. Minister rolnictwa i rozwoju wsi będzie mógł prowadzić negocjacje, w tym przyjmować bądź odrzucać uwagi zgłoszone przez Komisję Europejską. Ograniczy to znacznie dotychczasowy obowiązek przeprowadzania ponownej procedury przyjmowania przez Radę Ministrów zmian PROW w związku z uwagami zgłaszanymi przez Komisję Europejską.

- Umożliwiono przekazywanie przyznanych płatności bezpośrednich nie tylko na rachunek bankowy strony, ale również na rachunek prowadzony w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.

Znowelizowane przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.



Tagi:
źródło: