| Autor: redakcja6

Agritechnica 2013: Cztery złote i 33 srebrne medale za nowości

Wiodące na świecie targi techniki rolniczej Agritechnica, które odbędą się w dniach od 12 do 16 listopada 2013 r. (Dni Ekskluzywne 10 i 11 listopada) na terenie wystawowym w Hanowerze, wyróżnią się fajerwerkiem nowości. Wskazuje na to fakt, że do organizatora wystawy DLG (Niemieckie Towarzystwo Rolnicze) wpłynęły 393 zgłoszenia nowości.

Agritechnica 2013: Cztery złote i 33 srebrne medale za nowości
Spośród nich, powołana przez Towarzystwo DLG neutralna komisja ekspertów, stosując surowe kryteria oceny, wyróżniła łącznie cztery nowości złotymi i 33 srebrnymi medalami:
 
Złote medale

Pneumatyczne urządzenie do oddzielania zanieczyszczeń
AirSep Grimme Landmaschinenfabrik GmbH & Co. KG, Damme, Niemcy, hala 25, stoisko F11

Przy zbiorze ziemniaków do oddzielania bulwopodobnych zanieczyszczeń jak kamienie czy zbrylona ziemia służą głównie systemy mechaniczne. Jednak takie systemy mają ograniczoną wydajność i stanowią często - szczególnie w przypadku maszyn wielorzędowych - tak zwane wąskie gardło. Dzięki zastosowaniu w kombajnach ziemniaczanych perforowanego dna przenośnika z napływającym od dołu powietrzem po raz pierwszy zrealizowano pneumatyczne urządzenie do oddzielania zanieczyszczeń, pozwalające na pełne zachowanie specyficznego dla danej maszyny natężenia przepływu ziemniaków. Podczas przechodzenia przez strefę oddzielania zanieczyszczeń bulwy znajdują się w stanie jakby zawieszenia powyżej kołyszącego się dna przenośnika, co chroni je przed uszkodzeniami, podczas gdy cięższe kamienie i zbrylona gleba spadają w dół i przez podzieloną na segmenty śluzę kierowane są na taśmę odprowadzającą. Jakość i wydajność oddzielania można regulować bezstopniowo z ciągnika drogą doboru ilości powietrza oraz kąta nachylenia i częstotliwości wahań dna przenośnika w zależności od składu zebranego materiału. Obok wysokiej wydajności powierzchniowej oraz równoczesnego zredukowania nakładu pracy w ramach końcowego manualnego przebierania ziemniaków umożliwia to też uprawę ziemniaków na obszarach, których użytkowanie wymagało wcześniej wiosną kosztownego przesiewania gleby separatorem.
 
AXMAT: Całkowicie automatyczne ustawianie rozrzutu w dwutarczowym rozsiewaczu nawozów 
RAUCH Landmaschinenfabrik GmbH, Sinzheim, Niemcy, hala 15, stoisko D30

oraz
MSO Messtechnik und Ortung GmbH, Bad Münstereifel, Niemcy, hala 17, stoisko A26

Przedstawiając urządzenie AXMAT firma Rauch prezentuje pierwszy na świecie w pełni automatyczny prowadzony w trybie online pomiar rozprowadzenia nawozu oraz w pełni automatyczne ustawianie parametrów pracy rozsiewacza tarczowego w zależności od rodzaju nawozu i zadanej szerokości roboczej. Przy pomocy czujników mikrofalowych i w pełni zautomatyzowanego systemu ustawiania parametrów pracy rozsiewacza po raz pierwszy możliwe jest osiąganie wysokiej dokładności siewu w sposób całkowicie automatyczny. Poruszające się wokół tarczy rozsiewacza i wyposażone w mikrofale ramię rejestruje bezdotykowo pod wachlarzem wysiewającym jego położenie i przy pomocy obrotowego dna pojemnika z otworem dozującym dostosowuje w pełni automatycznie strumień nawozu do zadanej szerokości roboczej. Podczas procesu rozsiewania strumień nawozu jest permanentnie kontrolowany i w razie potrzeby następuje automatyczna regulacja podawania nawozu na tarczę rozsiewającą. Ta nowa w pełni automatyczna zmiana ustawień rozsiewacza w zależności od zadanej szerokości roboczej umożliwia w porównaniu z dotychczasową praktyką większą precyzję i to bez konieczności przeprowadzania testu rozsiewu na polu. Permanentna samokontrola sekcji wysiewającej umożliwia przy nowej partii nawozu i przy zmianach pogody również w pełni automatyczną korektę ustawień w trybie online odpowiednio do zadanej szerokości roboczej. Przynosi to wzrost wydajności nawozu, redukuje emisję i koszty nawożenia oraz podnosi urodzajność. Wyniki pierwszych doświadczeń przeprowadzonych przez francuski instytut badawczy IRESTEA potwierdzają wymienione wyżej zalety tego systemu.


Tagi:
źródło: