| Autor: redakcja1

Katowice gospodarzem szczytu klimatycznego ONZ w Polsce

W 2018 r. Polska będzie gospodarzem 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych (UNFCCC) w sprawie zmian klimatu (COP24). Miastem, w którym odbędzie się szczyt klimatyczny, będą Katowice.

Katowice gospodarzem szczytu klimatycznego ONZ w Polsce

Katowice gospodarzem COP24 w Polsce
 

Czwarta w historii prezydencja Polski w konwencji klimatycznej obejmie okres od końca 2018 do końca 2019 roku. Przypadnie więc na czas przygotowania i przyjęcia ram prawnych wdrażających Porozumienie paryskie, a także konkretnych polityk i działań na rzecz osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju, przyjętych przez Narody Zjednoczone we wrześniu 2015 roku. Ma to zapewnić niskoemisyjny rozwój odpornych na zmiany klimatu gospodarek we wszystkich krajach. Zgodne z Porozumieniem paryskim, działania klimatyczne powinny uwzględniać relacje między wszystkimi elementami systemu klimatycznego – atmosferą, geosferą, hydrosferą i biosferą, przyczyniając się m.in. do zwalczania ubóstwa i likwidacji głodu. Polska podczas szczytu klimatycznego będzie chciała pokazać, jak dzięki innowacjom osiągnąć neutralność emisyjną gazów cieplarnianych – równowagę między emisją CO2, a jego pochłanianiem przez gleby czy lasy.
 
Region Europy Wschodniej osiągnął znaczące redukcje emisji gazów cieplarnianych dzięki zmianom politycznym i transformacji gospodarczej. Ograniczenie emisji było również wynikiem pochłaniania dwutlenku węgla przez lasy, gleby i pozostałe ekosystemy. Zrównoważona gospodarka leśna i rolnictwo przyczynia się do poprawy jakości środowiska. Warto w tym miejscy podkreślić, że Katowice to jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce, w którym lasy zajmują ponad 40% jego powierzchni.
 
- Polska pragnie wykorzystać swoją prezydencję podczas COP do przedstawienia polityki klimatycznej jako narzędzia zrównoważonego rozwoju. Cały region Górnego Śląska i Zagłębia jest bardzo ważnym przykładem tego, co można osiągnąć dzięki konsekwentnej polityce zrównoważonego rozwoju i transformacji gospodarczej – podkreślił minister Jan Szyszko.
 
Jeszcze 25 lat temu symbolem Katowic były fabryczne kominy. Dzisiaj symbolem miasta jest strefa kultury, z jednym z najnowocześniejszym w Polsce centrum kongresowym (Międzynarodowe Centrum Kongresowe), Muzeum Śląskim i jedną z najlepszych i najpiękniejszych sal koncertowych na świecie – siedzibą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Katowice jako pierwsze miasto w tej części Europy zostało nagrodzone prestiżowym tytułem „Miasta Kreatywnego UNESCO jako Miasta Muzyki” i tym samym dołączyły do prestiżowej Sieci Miast Kreatywnych UNESCO.

Czytaj dalej na nastepnej stronie...


Tagi:
źródło: