Konferencja "Gospodarstwo rodzinne szansą rozwoju gospodarczego Polski"

Rok 2014 został ustanowiony przez rezolucję ONZ A/RES/66/222 jako Międzynarodowy Rok Rolnictwa Rodzinnego ONZ. W związku z tym, 14 listopada 2013 r. w Sali Kolumnowej Sejmie RP, ul. Wiejska 4/6/8 odbyła się konferencja przedstawicieli izb rolniczych pt. „Gospodarstwo rodzinne szansą rozwoju gospodarczego Polski”. W spotkaniu udział wzięło około 500 przedstawicieli samorządu rolniczego z całej Polski. Za Krajową Radą Izb Rolniczych przedstawiamy relację z tego wydarzenia.

Konferencja

Rozmawiano również o wyzwaniach współczesności:

  • globalnym problemie żywnościowym wobec rosnącego zapotrzebowania na produkty rolnicze ze strony sektora paliowo-energetycznego oraz zdolności wyżywienia rosnącej liczby ludności a brakiem możliwości zwiększenia powierzchni gruntów uprawnych;
  • rolnictwie a środowisku w kwestii aktywnego wpływu na zarządzanie środowiskiem (przy stosowaniu odpowiednich praktyk rolniczych), podtrzymania funkcjonowania ekosystemów i stwarzania warunków do zachowania różnorodności biologicznej) oraz wytwarzania  dóbr i usług w procesie w pełni odnawialnym (biomasa wytwarzana w procesie fotosyntezy);
  • globalizacji a rolnictwie w kontekście upowszechnienia modelu industrialnego rolnictwa, zaniku funkcji społecznych rolnictwa a degradacji środowiska.

Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz podkreślił, że w Polsce większość gospodarstw rolnych (ok. 70%) nie przekracza 5 hektarów. Dużych gospodarstw - powyżej 50 ha - jest niewiele - zaledwie 27 tys., czyli 1,2%. Co roku gospodarstw małych ubywa, więc trzeba im pomagać przetrwać - one także przynoszą korzyści całej gospodarce. Małe gospodarstwa rodzinne potrzebują pieniędzy na rozwój, a takie środki będzie można pozyskać z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Prezes KRIR zauważył także, że w nowym PROW przewidziane są działania, które mogą wspierać rozwój małych gospodarstw rodzinnych. Są to m.in. dotacje dla młodych rolników, dopłaty do restrukturyzacji małych gospodarstw, pomoc w tworzeniu grup producenckich, pomoc w rozpoczynaniu działalności gospodarczej. Dodatkowo, małym gospodarstwom trzeba pomóc poprzez stworzenie możliwości przetwórstwa własnych płodów rolnych i ich sprzedaży bez obciążania podatkami. Duży eksport produktów rolnych jest wynikiem dotychczasowej polityki rolnej w zakresie inwestowania w rozwój gospodarstw i przetwórstwo. Ten kierunek trzeba utrzymać – powiedział Prezes KRIR.

Minister Dariusz Młotkiewicz przekazał pozdrowienia w imieniu Prezydenta RP, a także wskazał na różne aspekty funkcjonowania gospodarstw rodzinnych w Polsce. Mówił również o zaangażowaniu prezydenta Bronisława Komorowskiego w sprawy rolników.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisław Kalemba podkreślił, że na sytuację polskiego rolnictwa ma wpływ także fakt, że polski rolnik jest szczególnie przywiązany do ziemi, na której pracuje, gdyż jest ona jego własnością, często przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Minister przypomniał, że podstawą funkcjonowania rolnictwa są gospodarstwa rodzinne. – Polska jest państwem, które posiada konstytucyjny zapis, stanowiący o tym, że podstawą ustroju rolnego jest gospodarstwo rodzinne. To również jest elementem sukcesu polskiego rolnictwa i branży spożywczej. Eksport naszych produktów rolno-spożywczych to około 1/5 produkcji tego sektora i dodatnie saldo w handlu na poziomie 3,5 mld euro.

Stanisław Kalemba odniósł się także do nowej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej i poinformował, że w ramach Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2013 gospodarstwa rodzinne będą mogły liczyć na szczególne wsparcie. – W Programie Obszarów Wiejskich zostanie uruchomione nowe działanie skierowane do niewielkich gospodarstw – powiedział.

Wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego Czesław Siekierski przedstawił swój raport na temat małych gospodarstw.

W dyskusji i pytaniach rolników obecnych na konferencji pojawiały się także kwestie dotyczące podatku dochodowego w rolnictwie, uboju rytualnego, sprzedaży bezpośredniej w gospodarstwach oraz sprzedaży ziemi z zasobów ANR.

W dniu 29 listopada br. w Brukseli Komisja Europejska organizuje konferencję nt. rolnictwa rodzinnego: dialog odnośnie bardziej zrównoważonego i odpornego rolnictwa w Europie i na świecie. W konferencji wezmą udział Komisarz Dacian Cioloş oraz dyrektor generalny José Graziano da Silva. W konferencji będzie uczestniczyć także Copa-Cogeca oraz organizacje do niej należące, w tym Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych – Wiktor Szmulewicz.



Tagi:
źródło: