Kategorie
Zobacz również tu
-
Pistacjowy zawrót głowy
2025-04-29 -
Ceny skupu mleka w Polsce
2025-04-29 -
Ceny drobiu w Polsce (20.04.2025)
2025-04-29
Poznaj produkty
-
Zetor Crystal
2016-02-26 -
Traktorek Kubota A17D 4x4
2011-12-19 -
PetroMat Maxi
2012-09-11
Relacja z V Ogólnopolskiego Forum Grup Producentów Rolnych
W dniach od 3 do 4 listopada 2015 roku w Warszawie odbyło się V Ogólnopolskie Forum Grup Producentów Rolnych. Patronat internetowy nad tym wydarzeniem sprawował Twój Portal Rolniczy Gospodarz.pl.
- Jest kilka powodów, dla których ceny surowców rolnych na świecie spadają. Jednym z nich jest mocniejszy dolar, drugi - tańsza ropa, trzeci - większa produkcja niektórych surowców, np. zbóż niektórych - jak pszenica, czy oleistych - jak soi. Jeśli chodzi o rynek zbóż i Polskę to ta produkcja jest wyraźnie niższa niż była w rekordowym roku ubiegłym, chociaż wciąż jest drugą najwyższą w historii. Dotyczy to pszenicy w szczególności. Dużo większe problemy związane są z kukurydzą i dotyczą one nie tylko Polski, ale również Unii Europejskiej. Mniej kukurydzy wyprodukowała też Ukraina i generalnie na świecie zbiory kukurydzy mają być mniejsze. Więc sytuacja na rynku zbóż jest taka, że prawdopodobnie bardzo mocno podrożeje kukurydza względem pszenicy i prawdopodobnie na wiosnę dużo bardziej będzie opłacało się siać kukurydzę niż pszenicę. Oczywiście jeśli warunki pogodowe na to pozwolą - stwierdził ekspert Banku BGŻ BNP Paribas.
Kolejnym tematem była możliwości finansowania grup producenckich w ramach nowego PROW, którą zaprezentował w swym wystąpieniu Mieczysław Paradowski z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W nowym rozdaniu budżet przeznaczony na tego typu działania wynosi około 400 mln euro, przy czym planowana liczba beneficjentów będzie w granicach 1700. Schemat jest bardzo podobny, chociaż rozłożenie procentowe wsparcia jest minimalnie inne, ale korzystniejsze dla wnioskodawcy.
- W ramach nowego działania nowym wymogiem jest plan biznesowy. (...) Będzie rozliczany w ten sposób, że ostatnia płatność będzie uzależniona od realizacji założeń biznesplanu, który grupa przedłoży na etapie jej uznawania. Nowym rozwiązaniem (...) jest to, że grupa nie może być dużym przedsiębiorstwem i musi mieć status mikro, małego lub średniego przedsiębiorstwa - wyjaśnia zmiany Paradowski.
(kliknij, aby powiększyć)
Następnie omawiano zmiany w ustawie o funkcjonowaniu grup producenckich, które szczegółowo wyjaśnił zebranym Łukasz Goździk z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W związku z tym, do najważniejszych zmian należy: ujednolicenie celów, dla których mogą tworzyć się grupy producenckie oraz uzupełnienie obowiązujących przepisów o definicję działalności rolniczej. Poza tym doprecyzowanie prawa do głosowania na walnym zgromadzeniu lub zgromadzeniu wspólników przez członków grupy, a także wskazanie produkcji i minimalnej wielkości sprzedaży produktów do grupy przez jej członków.
Czytaj dalej na następnej stronie...
