| Autor: redakcja6

"Wielkopolskie rolnictwo dziś i w perspektywie zmian WPR po 2013 roku" - podsumowanie debaty

Dnia 25 marca 2013 roku odbyło się podsumowanie cyklu forów rolniczych pt. „Wielkopolskie rolnictwo dziś i w perspektywie zmian WPR po 2013 roku”. Spotkanie miało miejsce na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich i odbyło się z udziałem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Stanisława Kalemby.




W trakcje spotkania jako następny głos zabrał minister resortu rolnictwa – Stanisław Kalemba. Poruszył on najważniejsze kwestie z jakimi boryka się współczesne rolnictwo. Swoje przemówienie rozpoczął od podsumowania szczytu unijnego, które miało miejsce w dniach 7 i 8 lutego. Spuentował także odbywające się od 18 do 19 marca posiedzenie Rady Ministrów Rolnictwa w Brukseli w sprawie Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020.
 
Minister bardzo emocjonalnie wypowiedział się w kwestii ważności sektora rolno-spożywczego. Zauważył, iż do końca 2050 roku prognozowany jest wzrost ludności na świecie do 9 mld, co będzie się wiązało ze zwiększeniem znaczenia sektora żywności oraz z koniecznością jego dalszego rozwoju. Podkreślił jednocześnie, że pomimo kryzysu z jakim boryka się gospodarka europejska w 2013 roku wszystkich środków na rolnictwo będzie o 3 mld zł więcej (52,3 mld) w porównaniu do roku poprzedniego.
 
Wśród spraw poruszonych przez ministra znalazły się również płatności bezpośrednie. Jak do tej pory dopłaty otrzymało 86% wielkopolskich rolników, co stanowi 75% wartości. Do końca kwietnia planowana jest wypłata wszystkich środków pieniężnych. Według ministra Kalemby, przyszły rok nie będzie już pod tym względem wyglądał tak optymistycznie, gdyż płatności bezpośrednie ulegną redukcji.
 
Podczas debaty Minister Rolnictwa przyznał także, że obrót ziemią z zasobów ANR nie był do tej pory najlepiej zorganizowany. W związku z tym opracowano ustawę, która rozwiązuje najbardziej problematyczne sprawy. Stanisław Kalemba podkreślił, że obecnie Izby Rolnicze mają takie uprawnienia, jakich wcześniej nie było.
 
Istotnym problemem według resortu rolnictwa jest także ubój rytualny zwierząt na potrzeby religijne. Minister przypomniał, iż od 1 stycznia 2013 roku obowiązuje zakaz uśmiercania zwierząt bez wcześniejszego ogłuszenia. Pozostaje to jednak nadal kwestią sporną, gdyż obowiązujące obecnie zmiany przyczyniają się do pogorszenia sytuacji polskich przedsiębiorstw rolnych, a także wpływają na utratę tysięcy miejsc pracy. Według Ministra Kalemby problem uboju rytualnego zostanie poruszony na najbliższej Radzie Ministrów. W opinii szefa resortu rolnictwa pomyślne zakończenie sprawy jest możlwe do końca czerwca 2013 roku.
 
Istotnym elementem wypowiedzi ministra też było przybliżenie zagadnienia Wspólnej Polityki Rolnej. Minister przypomniał, że nasz kraj jest największym beneficjentem budżetu unijnego na lata 2014-2020. Na drugi filar, czyli na WPR Polsce zostało przydzielone aż 11 mld euro, co zdaniem Stanisława Kalemby daje bardzo dobry wynik w porównaniu z innymi krajami Wspólnoty.
 
Poza wspomnianymi kwestiami, wśród zagadnień poruszonych przez Ministra Rolnictwa należy wymienić również sprawy związane z:
  • wsparciem produkcji trzody chlewnej dla gospodarstw rodzinnych,
  • utrzymaniem KRUS-u,
  • kopalnią na ziemi gostyńskiej i rawickiej,
  • zniesieniem kwot mlecznych oraz utrzymaniem kwot cukrowych do 2017 roku,
  • zazielenieniem obszarów rolnych,
  • melioracją i spółkami wodnymi.
Czytaj dalej na następnej sytronie...


Tagi:
źródło: