| Autor: redakcja1

Czyszczenie i dezynfekcja chlewni stanowią podstawowy czynnik zwalczania chorób

Czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń inwentarskich jest bardzo istotnym elementem nowoczesnej produkcji zwierzęcej. Jak wskazuje Grażyna Suliga z MODR, oprócz nowoczesnych metod chowu połączonych z wprowadzeniem profilaktyki, odkażanie i dezynfekcja stanowi bowiem podstawowy czynnik zwalczania chorób.

Czyszczenie i dezynfekcja chlewni stanowią podstawowy czynnik zwalczania chorób
Jeśli chodzi o odkażanie okresowe, to składa się ono z kilku etapów. Dlatego też w pierwszej kolejności należy dokładne oczyścić powierzchnię pomieszczeń z wszelkiego rodzaju brudu i odpadów. Wszystkie zwierzęta i ruchomy sprzęt należy usunąć z budynku.
 
Następnie myje się pod ciśnieniem pomieszczenie począwszy od górnych części ścian w kierunku podłogi. Wszystkie powierzchnie, jeżeli jest to możliwe powinny wyschnąć przed dezynfekcją. Żeby podnieść skuteczność mycia używa się odkażających detergentów.

W celu umycia i odkażenia systemów pojenia i wyposażenia ruchomego trzeba system rurociągowy odłączyć od dopływu wody i przepłukać do samego końca. Jeśli jest to możliwe zdejmuje się poidła i zanurza w roztworze odkażającym. Zbiornik główny dokładnie się oczyszcza i napełnia ponownie. Dodaje odpowiedni środek dezynfekujący o szerokim zakresie działania, ale nie tworzący toksycznych pozostałości, który pozostawia się do namoknięcia. Następnie przepłukuje się cały system razem z wszystkimi poidłami, po czym napełnia się go świeżą wodą. Sprzęt usunięty z budynku dokładnie się oczyszcza i odkaża przed ponownym umieszczeniem w czystej już chlewni. W związku z tym, myje się go pod ciśnieniem przy użyciu detergentu, a potem przenosi na czysty teren i ponownie odkaża, żeby zmniejszyć poziom drobnoustrojów chorobotwórczych. W tym celu stosuje się środek o znanej skuteczności działania przeciwko wirusom, bakteriom grzybom, pasożytom itp. Dlatego też zwilża się wszystkie powierzchnie środkiem odkażającym,  tym samym zwracając uwagę na miejsca trudno dostępne. Ważne jest też właściwe stężenie środka odkażającego oraz przestrzeganie odpowiedniego czasu dezynfekcji. Odkażone powierzchnie powinny wyschnąć przed wprowadzaniem świń do chlewni. Z kolei dezynfekcję ciągłą wykonuje się w obecności zwierząt w chlewni.

W budynkach, które wykorzystywane są bez przerw, może to być jedyny rodzaj używania odkażania. Zadaniem dezynfekcji ciągłej jest niedopuszczenie do przedostania się drobnoustrojów na fermę oraz uniemożliwienie rozprzestrzeniania i namnażania zarazków wewnątrz fermy.

Jak podaje Grażyna Suliga, odkażanie ciągłe odnosi się do nadzoru nad wprowadzaniem świń i wstępem ludzi na fermę. Pracownicy przed wejściem do pomieszczenia zakładają kombinezony i buty używane jedynie w tym pomieszczeniu. Poza tym zakazuje się wstępu do chlewni osobom trzecim. Przed wejściem do budynku umieszcza się wanienki z płynem odkażającym aby osoby wchodzące do chlewni przechodziły przez nie. Poza tym pamięta się o okresowej wymianie środka dezynfekcyjnego.

Natomiast dezynfekcja wszystkich pojazdów wjeżdżających na teren fermy poprzez baseny dezynfekcyjne, odkażanie powietrza ma na celu obniżenie liczby zarazków w chlewni i ograniczenie dostępu z zewnątrz zarazków przenoszonych drogą powietrzną. Ten rodzaj dezynfekcji przeprowadza się przez zamgławianie, a używany środek musi być bezpieczny dla zwierząt.


Tagi:
źródło: