| Autor: redakcja1

Pogłowie trzody w dalszym ciągu maleje

Sukcesywna obniżka cen trzody, trwający od początku 2014 r. i pogarszająca się, w jej efekcie, rentowność chowu wywołały skutki w postaci nasilającej się zmniejszenia pogłowia. Jej początkiem było obniżenie liczebności pogłowia macior prośnych o 3,1% w marcu 2015 r. Wówczas jeszcze ogólne pogłowie trzody było wyższe o 2,9%, ale był to pierwszy sygnał nadchodzącego załamania.

Pogłowie trzody w dalszym ciągu maleje
Stosunek cen trzody do targowiskowych cen żyta i jęczmienia wynosiły w I kwartale odpowiednio, 1:6,8 i 1:5,7 i były węższe o 8% i 3% od już zawężonych relacji sprzed roku. W kwietniu 2016 r. stosunek cen trzoda:żyto wyniosła 1:7,0, a relacja cen trzoda:jęczmień 1:5,7. W obu przypadkach relacje te były o 7% węższe od ubiegłorocznych.
 
Cena 1 prosięcia wyniosła w I kwartale 142,53 zł, a w kwietniu 147,33 zł. w odniesieniu do analogicznym okresów poprzedniego roku ceny te były niższe odpowiednio o 8% i 10%.
 
W maju ceny wieprzowiny w Unii Europejskiej nadal malały w skali roku, ale w porównaniu do kwietnia były o 6% większe. Decydowała o tym z jednej strony utrzymująca się jeszcze w wielu krajach zwyżkowa tendencja podaży. Z drugiej zaś mięso zgromadzone w magazynach prywatnych, które w styczniu objęte było programem dopłat do prywatnego magazynowania.
 
Prawie 67% - 61 tys. ton tego mięsa opuściło magazyny w kwietniu. Wdług Komisji Europejskiej w maju magazyny opuściło jedynie 7 tys. ton mięsa objętego programem. Dlatego w miesiącu tym doszło do sezonowej zwyżki cen.
 
Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej wskazuje, że majowa cena trzody w Polsce może wynieść 4,50 zł/kg. Gdyby tak było to byłby to pierwszy od dwóch lat wzrost tej ceny o 6% w ujęciu rocznym, choć trzeba mieć świadomość, że czynnikiem sprzyjającym temu była również deprecjacja złotego wobec euro.


Tagi:
źródło: