| Autor: redakcja1

Walka z ASF

Liczba przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) wśród dzików gwałtownie rośnie, stwarzając coraz większe zagrożenie dla trzody chlewnej. W celu ograniczenia tego zjawiska Ministerstwo Środowiska wprowadziło przepisy umożliwiające całoroczne polowanie na dziki w całym kraju. Decyzja o zmianie rozporządzenia została podjęta m.in. na skutek licznych wystąpień rolników i organizacji rolniczych.

Walka z ASF
Redukcja w Parkach Narodowych

Redukcja będzie prowadzona także na terenie parków narodowych. Działanie to wynika z rekomendacji „Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w zakresie niezbędnych działań dla ograniczenia rozprzestrzeniania się ASF na terenie RP”. Określono w nich, że dla zahamowania rozprzestrzeniania się tej choroby zagęszczenie populacji dzików na obszarze kraju nie powinno przekroczyć 0,1 osobnika/km2 na wschód od Wisły oraz 0,5 osobnika/km2 na zachód od Wisły. Powyższy podział uwzględnia stopień zagrożenia rozprzestrzeniania się ASF.
 
Wielkość redukcji w parkach narodowych została wyliczona w oparciu o wcześniejsze inwentaryzacje, a także z uwzględnieniem aktywności dużych drapieżników. Wynik został ponadto pomniejszony o śmiertelność dzików wynikającą z innych naturalnych procesów.
 
Należy także podkreślić, że przyjęte poziomy redukcji są maksymalnymi. Ponadto, będą one na bieżąco korygowane w związku z prowadzonymi dodatkowymi inwentaryzacjami i obserwacjami występowania dzików na poszczególnych obszarach. Tym samym, jeśli zostanie osiągnięty już założony poziom zagęszczenia populacji dzików w wyniku naturalnych procesów, dalsza redukcja nie będzie konieczna. Redukcje w parkach narodowych będą realizowane przede wszystkim przez ich pracowników.
 
Wszelkie działania Ministra Środowiska związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się wirusa ASF prowadzone są w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz innymi organami odpowiedzialnymi za zwalczanie tej choroby. Ich jedynym celem jest jak najszybsze powstrzymanie rozprzestrzeniania się ASF wśród dzików i trzody chlewnej, a przez to minimalizacja strat dla polskiej gospodarki.


Tagi:
źródło: