| Autor: redakcja1

Zwrot kosztów certyfikacji trzody chlewnej w Systemie QAFP

Rozszerzający się w Europie afrykański pomór świń i pandemia wywołana koronawirusem mocno zachwiały sytuacją na rynku trzody chlewnej w Polsce.

Zwrot kosztów certyfikacji trzody chlewnej w Systemie QAFP
W Systemie QAFP praca nad kształtowaniem wysokiej jakości mięsa rozpoczyna się już w gospodarstwie u hodowcy i obejmuje 3 główne filary:
 
GENETYKĘ
 
Trzoda chlewna przyjęta do tuczu powinna spełniać poniższe warunki:
  • Warchlaki przyjęte do tuczu powinny pochodzić z krzyżowania towarowego – dwurasowego i/lub trzyrasowego (szczegóły znajdują się w zeszycie branżowym „Kulinarne mięso wieprzowe” dostępnym na stronie www.qafp.pl).
  • Zwierzęta muszą posiadać świadectwa pochodzenia i być wolne od recesywnych genów RYR1T oraz RN-.
ŻYWIENIE
 
Na 3 tygodnie przed odstawieniem świń do ubojni obowiązuje zakaz stosowania w paszach:
  • mączek rybnych
  • wywarów gorzelnianych
  • serwatki
i ograniczenie śruty kukurydzianej i makuchów rzepakowych.
System zakazuje stosowania w żywieniu antybiotyków, hormonów i stymulatorów wzrostu oraz określa zakończenie tuczu przy osiągnięciu masy ciała na poziomie 95-135 kg.
 
DOBROSTAN
 
Hodowla świń w systemie QAFP gwarantuje zapewnienie najwyższych standardów dobrostanu zwierząt. Gospodarstwa znajdują się pod stałym nadzorem lekarza weterynarii.
 
Na każdym etapie chowu i transportu ogranicza się stres i przemęczenie zwierząt. W Systemie QAFP określono szczegółowo parametry mikroklimatyczne w chlewni dt. m.in. zakresu temperatur, poziomu hałasu, natężenia światła oraz poziomu stężenia gazów.
 
Producentów zainteresowanych certyfikacją w Systemie QAFP zapraszamy do kontaktu z Administratorem Systemu - Unią Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego.


Tagi:
źródło: