Notowania zbóż i oleistych. W Paryżu wszystkie kontrakty w górę (4.05.2016)

Za oceanem, końcówka tygodnia przebiegała pod dyktando sprzedających na rynku soi i śruty sojowej, jednak notowania pszenicy i kukurydzy rosły. Wyjątek stanowiła, wygasająca w piątek, seria majowa kukurydzy, która zamknęła dzień na blisko 1% minusie. Po wygaśnięciu w piątek serii marcowych, od dzisiaj najbliższym terminem realizacji kontraktów jest lipiec. Lipcowa seria pszenicy podrożała 1,4% a analogiczna seria kukurydzy odbiła w górę o tylko 0,5%.

Notowania zbóż i oleistych. W Paryżu wszystkie kontrakty w górę (4.05.2016)

Notowania zbóż i oleistych

Jak informuje Andrzej Bąk z e-WGT, w piątek notowania soi i śruty sojowej spadły, odpowiednio 0,9% i 1,6% (seria majowa) i w mniejszym zakresie seria lipcowa. Przypominam, że soja i śruta sojowa mają za sobą 2,5-miesięczny rajd w górę, w czasie którego ich notowania wzrosły odpowiednio 23% i 38% (seria najbliższa w okresie 3.04-13.05). W tym samym okresie amerykańska kukurydza podrożała o tylko 8% (seria najbliższa), wpływając na pogorszenie relacji cenowych - kukurydza / soja. Wysokie ceny kompleksu oleistych w Chicago przekładają się na wyhamowanie eksportu (dane z czwartku) i dodatkowo dają szansę na większy, od wcześniejszych prognoz, areał zasiewów soi w USA, kosztem kukurydzy (zasiewy obu roślin trwają).

Rośnie dostępność soi pochodzącej z Ameryki Południowej. Giełda Zbożowa w Buenos Aires  poinformowała, że zbiory soi w Argentynie przyspieszyły osiągając zaawansowanie 51%, nadal są jednak opóźnione, w porównaniu do ubiegłego roku, kiedy to 68% areału soi było już zebrane.

W majowej prognozie USDA, amerykanie dokonali, większego od oczekiwań, cięcia zarówno amerykańskich jak i globalnych zapasów soi w tym i kolejnym sezonie. Stąd też ostatnie przeceny na tym rynku mogą mieć jedynie charakter korekty w trendzie wzrostowym. Duży wpływ na rynek oleistych (także zbóż) będzie miało zachowanie się, w długim terminie, cen ropy (biopaliwa) i oczywiście zmiany na rynku walutowym (konkurencyjność amerykańskiego eksportu).

Wzrostowy tydzień dla unijnych kontraktów

W Paryżu, w piątek rosły solidarnie notowania zbóż i rzepaku. O ile unijne kontrakty na zboża, naśladowały kierunek notowań bazowego rynku w Chicago, to już rzepak oparł się presji spadkowej płynącej z soi i śruty sojowej. Pomogło mu zapewne, podobnie jak unijnym zbożom, 0,6% osłabienie euro wobec dolara amerykańskiego. W efekcie najbliższa seria rzepaku podrożała na piątkowym zamknięciu o 1% (3,5 euro), do 371,25 eur/t. W skali tygodnia rzepak zyskał aż 7,5 euro (2,1%). Unijna pszenica zamknęła piątek ceną 164,25 eur/t, oznacza to wzrost dzienny o 1,7% i 2,3% (3,75 eur/t) w skali tygodniowej. Kukurydza (seria najbliższa) zamknęła piątek wzrostem o 1,1%, ale cały tydzień aż o 3,3% (5,25 eur/t) i wyceniana była w piątek na 165,75 eur/t.


Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: