| Autor: redakcja1

Polacy piją więcej mleka, a Koreańczycy stawiają na warzywa

9 lutego br. rozpoczynają się XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Korei Południowej. Z tej okazji eksperci Banku BGŻ BNP Paribas wzięli pod lupę poziom spożycia podstawowych produktów żywnościowych i uważnie przyjrzeli się, jak wygląda wymiana handlowa m.in. w przypadku surowców rolnych i artykułów spożywczych między Polską a Koreą Południową. Z danych analityków Banku wynika, że mieszkańcy Korei Południowej spożywają aż o 86 proc. mniej mleka i produktów mlecznych niż Polacy. Chętniej natomiast konsumują warzywa, bo ok. 206 kg na mieszkańca rocznie, podczas gdy w Polsce liczba ta jest dwukrotnie mniejsza.

Polacy piją więcej mleka, a Koreańczycy stawiają na warzywa
Najważniejszą pod względem wartości pozycję produktów rolno-spożywczych do Korei stanowiła skrobia (10,4 mln EUR), na drugiej uplasowały się owoce suszone (7,3 mln EUR). Wartość eksportu serów i twarogów do kraju tegorocznego gospodarza igrzysk wyniosła 6 mln EUR, a mąki i proszków z warzyw strączkowych 4,2 mln EUR. Kolejną, pod względem wartości pozycję w eksporcie zajęło piwo, którego wartość sprzedaży wyniosła 2,9 mln EUR.
 
Jakie produkty kupujemy od Koreańczyków?
 
Polscy konsumenci nie mają zbyt dużego doświadczenia z produktami spożywczymi pochodzącymi z Korei Południowej. Główną pozycję w imporcie stanowią napoje bezalkoholowe, których wartość przywozu w pierwszych jedenastu miesiącach 2017 r. wyniosła 6mln EUR oraz ekstrakty, esencje i koncentraty z kawy,  herbaty lub maté. W tym przypadku wartość importu wyniosła 4,6 mln EUR. Łączna wartość importu ukształtowała się na poziomie 12 mln EUR i była o 71 proc. większa niż w pierwszych jedenastu miesiącach 2016 r.
 
Bilansowe spożycie wybranych produktów żywnościowych (w kg/mieszkańca rocznie)
 
Polska
Korea Południowa
Warzywa
108
206
Owoce
60
67
Ryby i owoce morza
11
53
Wieprzowina
46
33
Drób
27
16
Wołowina
2
15
Produkty zbożowe
109
51
Ryż
1
85
Piwo
98
42
Cukier
44
22
Jaja
8
11



Tagi:
źródło: