| Autor: redakcja1

Cena średnia krajowa jęczmienia paszowego jest najwyższa od 3,5 roku

Zmiany cen średnich krajowych większości skupowanych przez przedsiębiorstwa zbóż były nadal niewielkie i w tylko w dwóch przypadkach przekroczyły one 10 zł/t. Obydwa przypadki dotyczyły jęczmienia. Cena jęczmienia browarnianego spadła o 20 zł/t do 723 zł/t, a ziarno konsumpcyjne podrożało o 16 zł/t do 687 zł/t.

Cena średnia krajowa jęczmienia paszowego jest najwyższa od 3,5 roku
Do zbóż drożejących lekko należał, między innymi, jęczmień paszowy i pszenżyto - wyceniane odpowiednio na 679 zł/t i 631 zł/t. Warto zauważyć, że dla jęczmienia paszowego oznacza to cenę średnią najwyższą od czerwca 2014 roku, czyli od blisko 4 lat. Cena średnia krajowa pszenżyta i jęczmienia konsumpcyjnego jest najwyższa od czerwca/lipca ubiegłego roku.
 
Tradycyjnie już w skupie dominowała pszenica (74% zakupów), wzrósł jednak udział ziarna paszowego (z 24 do 27%), kosztem pszenicy przeznaczonej na konsumpcję (z 52 do 47%). Cena średnia krajowa pszenicy konsumpcyjnej wzrosła w skali tygodnia o 5 zł do 675 zł/t. W ujęciu regionalnym więcej za to zboże płacono tylko w makroregionie centralno-wschodnim (683 zł/t), podczas gdy w pozostałych dwóch makroregionach ceny średnie praktycznie nie zmieniły się. Pszenica skupowana na cele paszowe wyceniona została na 670 zł/t. Oznacza to 6 zł/t mniej niż tydzień wcześniej. Ziarno to taniało w dwóch, z trzech, makroregionach i najtańsze było w makroregionie południowym (średnio 666 zł/t), a najdroższe w północno-zachodnim (średnio 671 zł/t).

Do częściej przywożonych zbóż należała też kukurydza (6% zakupów), a jej cena średnia krajowa wzrosła, o 7 zł/t, do 647 zł/t. Oznacza to powrót do (zaliczonego 2 tygodnie wcześniej) poziomu najwyższego od pół roku.


Tagi:
źródło: