| Autor: redakcja1

IGC obniża w lutym swoje prognozy światowej produkcji i konsumpcji zbóż

W stosunku do styczniowych prognoz Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) obniżyła o 8 mln ton globalną produkcję zbóż w tym sezonie (2022/23). Oczekiwana konsumpcja przycięta została jednak jeszcze mocniej (-9 mln ton - m/m).

IGC obniża w lutym swoje prognozy światowej produkcji i konsumpcji zbóż
Według IGC światowa produkcja zbóż ma spaść o 42 mln ton w sezonie 2022/23 po czterech kolejnych sezonach wzrostowych. Będzie to efekt mniejszych zbiorów kukurydzy i sorgo, które tylko częściowo zrekompensują wyższe zbiory pszenicy, jęczmienia i owsa. 

Pomimo ograniczonego wykorzystania na paszę i przerób przemysłowy oczekuje się, że światowe zapasy zbóż zmniejszą się o kolejne 18 mln ton, co oznacza szósty z rzędu spadek r/r. 

Przy dużych spadkach głównych zbóż całkowity handel obniży się do najniższego poziomu od trzech lat.

W powiązaniu z mniejszymi plonami u kluczowych producentów globalna produkcja ryżu spadnie o 2% r/r. Z powodu zakończenia środków bezpieczeństwa żywnościowego związanych z COVID-19 w Indiach, wraz z prawdopodobnym spadkiem w Chinach, konsumpcja może spaść o 6 mln t. (r/r).

Łącznie prognozuje się, że rezerwy głównych eksporterów ryżu zmniejszą się o 10% r/r, na czele z likwidacją zapasów u dostawców z Azji Południowej. IGC przewiduje, że handel ryżem skurczy się o 3 mln ton, w tym będą mniejsze zakupy ze strony Chin.

Wstępne prognozy IGC na sezon 2023/24 obejmują nieznaczny wzrost światowej powierzchni zbiorów kukurydzy, ale przy niższym areale jęczmienia. Biorąc pod uwagę niepewność co do działalności rolniczej na terenach niekontrolowanych, dane dla Ukrainy są wysoce hipotetyczne, ale z wstępnym przewidywanym obszarem znacznie niższym r/r. Perspektywy światowej pszenicy przewidują mniejszą podaż, a przy ogólnej tendencji do wzrostu konsumpcji prognozuje się, że zapasy będą się kurczyć.


Tagi:
źródło: