| Autor: redakcja1

Jeszcze gorsze szacunki plonowania pszenicy, ale lepsze perpektywy dla upraw jarych w UE

Unijna jednostka monitorująca uprawy (MARS) obniżyła, w swoim lipcowym biuletynie, szacunki plonowania pszenicy miękkiej w UE (w tym w Wielkiej Brytanii) w 2020 roku z 5,60 t/ha do 5,54 t/ha. Oznacza to spadek średniej wydajności tego zboża o 1,1% w stosunku do prognozy czerwcowej i aż 3,9% w porównaniu do średniej pięcioletniej.

Jeszcze gorsze szacunki plonowania pszenicy, ale lepsze perpektywy dla upraw jarych w UE
Za dalsze cięcie plonów średnich pszenicy miękkiej odpowiadają: Rumunia, Bułgaria i Węgry.
 
Korekta w dół dotyczyła także pszenżyta (-0,7% m/m), które powinno plonować średnio 4,03 t/ha - minimalnie poniżej średniej pięcioletniej.
 
Wzrosły oczekiwane plony średnie pozostałych zbóż jarych, a w największym stopniu jęczmienia (+6,4% m/m).
 
Lipcowe szacunki zakładają dużo wyższe od średniej (z 5 lat) plony kukurydzy (+8,2%), jęczmienia jarego (+7,8%) oraz żyta (+5,7%).
 
Ostatnia korekta w górę objęła również rzepak (+2,4% m/m), którego wydajność nadal oceniana jest na słabym poziomie 2,97 t/ha (-3,8% w stosunku do średniej).
 
Lipcowa prognoza MARS jest lepsza dla ziemniaków, burków cukrowych i słonecznika za sprawą korzystnych opadów. Wszystkie wymienione uprawy powinny plonować znacznie powyżej średniej 5-letniej.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!