| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na światowych giełdach zbożowych. Pszenica tanieje (15-19.09.2014)

Kończący się tydzień przyniósł kolejne spadki notowań pszenicy konsumpcyjnej w kontraktach terminowych na kluczowych giełdach – podaje FAMMU/FAPA.

Podsumowanie tygodnia na światowych giełdach zbożowych. Pszenica tanieje (15-19.09.2014)

Ceny pszenicy

Ceny pszenicy w kontrakcie grudniowym na giełdzie CBoT zmalały w ciągu ostatniego tygodnia o 2,9% do 179,5 USD/t. Jest to najniższy poziom cen pszenicy na chicagowskiej giełdzie od czterech lat.
 
Duże zniżki miały miejsce również na giełdach w Kansas i Minneapolis. Na KCBT pszenica HRW w kontrakcie grudniowym potaniała o 4,4% do 209,3 USD/t, a na MGE pszenica HRS zmniejszyła swą wartość o 8,1% do 202,2 USD/t. Taniała także pszenica na Euronext - w kontrakcie listopadowym o 3% do 159 EUR/t.
 
Ostatnie spore spadki notowań pszenicy na amerykańskich giełdach są związane z kilkoma czynnikami. Po pierwsze, w tym tygodniu wyniki amerykańskiego eksportu były znacznie poniżej oczekiwań. Szacowano tygodniową sprzedaż w przedziale od 450 do 650 tys. ton, a w rzeczywistości wysłano jedynie 314 tys. ton. Jest to o ponad 50% mniej w odniesieniu do wyników ubiegłego tygodnia. Umacniający się od lipca br. dolar sprawia, że amerykańska pszenica coraz częściej przegrywa w konkurencji o kluczowe rynki zbytu, w tym przede wszystkim z dostawami z krajów basenu Morza Czarnego. W tym przypadku eksport jest wspierany przez słabnący rubel i hrywnę.
 
Ceny zbóż - czytaj więcej
 
Do obniżek mogły przyczynić się także ostatnie bardzo optymistyczne prognozy zbiorów zbóż na świecie opublikowane przez FAO oraz dodatnia korekta produkcji pszenicy w UE dokonana przez Strategie Grains. Wysokie zbiory w krajach basenu Morza Czarnego i zwiększające się szacunki ukraińskiego i rosyjskiego eksportu oznaczają, że najprawdopodobniej należy przygotować się na dużą konkurencję cenową o dostęp do najważniejszych rynków.

Ceny kukurydzy

W odniesieniu do kukurydzy w dalszym ciągu wszystko wskazuje na pogłębianie się tendencji spadkowej. Co prawda w skali tygodnia na Euronext kukurydza w kontrakcie listopadowym podrożała o 0,7% do 139,8 EUR/t, a na CBoT- o 2% do 133,2 USD/t, to perspektywy dla unijnego i amerykańskiego rynku kukurydzy są nadal bardzo dobre.
 
Notowania zbóż - zobacz więcej
 
W omawianym tygodniu Startegie Grains podało prognozę rekordowych zbiorów kukurydzy w UE na poziomie 71,3 mln ton, a wiec o 11% więcej niż przed rokiem. Szacunki produkcji dla USA są w dalszym ciągu bardzo wysokie. Żniwa powinny przebiegać bez zakłóceń. Synoptycy zapowiadają suchą i ciepłą pogodę bez przymrozków dla amerykańskiego pasa upraw kukurydzy na najbliższe dwa tygodnie. W związku z tym warunki pogodowe będą lepsze od przeciętnych pod względem opadów i rozkładu temperatur.
 
Wszystko wskazuje na to, iż jeśli eksport z krajów basenu Morza Czarnego będzie przebiegał bez zakłóceń, a aktualne przewidywania zbiorów zbóż zostaną zrealizowane, to sezon 2014/2015 będzie charakteryzował się „ciężkim” bilansem zbożowym i niskim poziomem cen.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!