| Autor: redakcja1

Nadal dobre prognozy unijnej produkcji zbożowej

Francuska firma analityczna Strategie Grains w swoim majowym raporcie skorygowała w górę prognozę zbiorów zbóż w UE w sezonie 2014/15 z poprzednich 297,9 mln ton do 298,8 mln ton – informuje FAMMU/FAPA.

Nadal dobre prognozy unijnej produkcji zbożowej
Jest to o blisko 2 mln ton mniej niż sezon wcześniej. Zdaniem analityków, odnotowane w ostatnim czasie opady deszczu w zachodniej i centralnej Europie polepszyły kondycję upraw zbożowych, ozimych i jarych. Zasiewy kukurydzy przebiegały w zazwyczaj w sprzyjających warunkach pomimo wilgotnej pogody.
 
Jednakże utrzymująca się susza w północno-wschodniej Francji oraz w Hiszpanii w dalszym ciągu wzbudza obawy. Z drugiej strony zbyt obfite opady deszczu we Włoszech i Grecji przyprawiają gospodarzy o niepokój związany z jakością ziarna pochodzącego z tegorocznej produkcji. Dotyczy to przede wszystkim pszenicy miękkiej i twardej.
 
W majowym raporcie szacowana unijna produkcja pszenicy miękkiej wynosi 137,4 mln ton, a zatem jest o 2% wyższa w odniesieniu do zeszłorocznego wyniku. Wyższe zbiory wobec do ubiegłorocznych są spodziewany również w przypadku kukurydzy. Zbiory tego gatunku mają zatem osiągnąć 65,9 mln ton, a więc o 2% powyżej produkcji z poprzedniego sezonu. W odniesieniu do pozostałych gatunków oczekiwany jest spadek zbiorów. Unijna produkcja jęczmienia ma wynosić 55,9 mln ton, tj. o 6% mniej w porównaniu z ubiegłorocznym wynikiem. Zmniejszy się również produkcja pszenicy twardej o 4% do 7,6 mln ton oraz żyta – o 15% do 8,7 mln ton.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!