| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (26-30.10.2015)

W tym tygodniu notowania pszenicy w kontraktach terminowych na kluczowych globalnych giełdach umacniały się. Pszenica w kontrakcie grudniowym na Euronext podrożała w obrębie tygodnia o 1,8% do 180,8 EUR/t. Jeszcze większe zwyżki wystąpiły na CBoT. Tutaj pszenica SRW w najbliższym kontrakcie była aż o 4,9% droższa niż pod koniec minionego tygodnia – 189,2 USD/t. podaje FAMMU/FAPA.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (26-30.10.2015)
Podaż tego gatunku wyniosła 102,6 mln ton. Z kolei w sezonie 2015/2016 zbiory kukurydzy w UE oceniane są na 58,4 mln ton, a podaż ma zmaleć do 92,7 mln ton. Unijne zapasy mają się obnizyć z poziomu początkowego wynoszącego 22,6 mln ton do 10,7 mln ton.
 
Sama analiza bilansu kukurydzy w UE wskazywałaby więc, że unijne ceny kukurydzy powinny być wyższe niż przed rokiem. Tymczasem takie czynniki jak:
  • presja podażowa zbóż łącznie w samej Unii, jak i w ujęciu światowym, na którą składają się także wysokie zapasy początkowe,
  • wysoka produkcja pszenicy w UE i na świecie w sezonie 2015/2016, w tym u czołowych eksporterów,
  • wysokie zbiory kukurydzy w tym sezonie u kluczowych dostawców, w tym głównie w USA,
  • zaostrzająca się konkurencja cenowa w eksporcie zbóż ze strony dostawców z rejonu Morza Czarnego,
  • utrzymujące się niskie koszty frachtu,
 
sprawiają, że ceny unijnej kukurydzy kształtują się na stosunkowo niskim poziomie.
 
Na rynku amerykańskim ceny kukurydzy również są relatywnie niskie, na co głównie wpływa znaczna podaż. Jak wynika z danych USDA, w tym roku Stany odnotują dobry wynik w produkcji tego gatunku – 344,3 mln ton. Do tego należy dodać wysokie zapasy początkowe – 44 mln ton. Przewidywany przez USDA wywóz kukurydzy w całym sezonie 2015/2016 wynosi 47 mln ton, ale ostatnie tygodnie pokazują, że amerykańska kukurydza sprzedaje się nie najlepiej.
 
Skumulowany do tej pory eksport wyniósł jedynie 12,6 mln ton, znacznie poniżej wyniku z porównywalnego okresu sezon wcześniej. Jednak ostatni tydzień przyniósł poprawę sprzedaży zagranicznej. Zakontraktowano 708,8 tys. ton amerykańskiej kukurydzy, co znacznie przewyższyło prognozy analityków wynoszące 300-500 tys. ton.
 
Notowania zbóż

Żniwa przebiegają bez większych zakłóceń i są znacznie zaawansowane. Do dnia 25 października br. kukurydzę zebrano z 75% całego obszaru upraw w odniesieniu do 59% w poprzednim tygodniu i 68% przeciętnie w czasie ostatnich pięciu lat. Razem z rosnącą dostępnością ziarna z tegorocznych zbiorów, ceny mogą dalej się spadać.


Tagi:
źródło: