| Autor: redakcja1

Rynek zbóż w Polsce i na świecie (5-11.10.2015)

Zapraszamy do zapoznania się z cotygodniowym podsumowaniem sytuacji na krajowym i giełdowym rynku zbóż. Analiza obejmuje okres od 5 do 11 października 2015 roku.

Rynek zbóż w Polsce i na świecie (5-11.10.2015)

Ceny pszenicy


Jak wynika z danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 5–11.10.2015 r. średnia krajowa cena zakupu pszenicy konsumpcyjnej wynosiła 665 zł/t. Cena ta była mniejsza o 3% niż w poprzednim tygodniu i nieznacznie o 0,2% niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie pszenica była droższa o 3% niż przed rokiem.

 

Średnia cena pszenicy paszowej, podobnie jak tydzień wcześniej, kształtowała się w granicy 673 zł/t. Była ona o 0,4% mniejsza niż przed miesiącem, ale o 11% większa niż rok wcześniej.
 

Ceny żyta
 

Za żyto konsumpcyjne w skupie średnio uzyskiwano 514 zł/t, czyli o 1% mniej niż w poprzednim tygodniu, ale o 2% więcej niż miesiąc wcześniej. W porównaniu do analogicznego czasu 2014 r. żyto skupowano o 6% drożej.
 

Ceny jęczmienia
 

Krajowa cena jęczmienia paszowego zwiększyła się do 590 zł/t. Cena ta była wyższa o 1% niż tydzień wcześniej, o 2,5 niż przed miesiącem i o 7% niż przed rokiem.

 

Przeciętna cena zakupu jęczmienia browarnego ukształtowała się w granicy 679 zł/t, czyli to mniej o 1% niż w poprzednim tygodniu, ale o 1% więcej niż przed miesiącem. Jednocześnie ziarno to było o 3% tańsze niż rok wcześniej.
 

Ceny pszenżyta
 

Za pszenżyto w skupie otrzymywano 573 zł/t, a więc to wzrost o 1% niż tydzień wcześniej. Cena tego ziarna w odniesieniu do notowań sprzed miesiąca zwiększyła się o 2%, a w porównaniu z ceną sprzed roku była o 8% wyższa.
 

Ceny kukurydzy
 

Kukurydzę w kraju zakupowano po 650 zł/t, czyli o 2% drożej niż tydzień wcześniej, ale o 7% taniej niż przed miesiącem. Od początku października przeciętna cena tego zboża jest większa niż przed rokiem o 14%.
 

Ceny zbóż - czytaj więcej


Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!