| Autor: redakcja1

Uprawom zbóż ozimych zagrażają skrzypionki

Jak wskazuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, decyzję o walce z skrzypionkami oraz dobór właściwej metody należy podjąć po ówczesnej obserwacji pojawienia się szkodnika.

Uprawom zbóż ozimych zagrażają skrzypionki

Skrzypionki

Zwalczanie skrzypionek przeprowadza się w czasie, kiedy na plantacjach zbóż obserwowane są larwy skrzypionki wielkości 4 mm z najwcześniej złożonych jaj i jednocześnie następuje masowy wylęg larw z masowo składanych jaj. Oba stadia rozwojowe określają optymalny termin zwalczania szkodnika.

Jeżeli zatem na uprawach zbóż znajdują się 1 – 2 larwy na jednym źdźble pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego i żyta, czy też jedna larwa na 2 – 3 źdźbła jęczmienia ozimego i jarego, pszenicy jarej, pszenżyta jarego i owsa, to należy dokonać zabiegu zwalczającego za pomocą insektycydów.

Jednakże zalecane jest przeprowadzenie oprysków dopiero wtedy gdy metody biologiczne, agrotechniczne i hodowlane zawiodą.

Pierwsze plantacje zaatakowane przez tego szkodnika w tym roku znajdują się w województwie zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, łódzkim, wielkopolskim, lubuskim, kujawsko-pomorskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim, podkarpackim oraz w małopolskim.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!