| Autor: redakcja1

Wzrost obszaru uprawy zbóż

Wstępnie ocenia się, że areał uprawy zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi w 2020 r. jest o 1% większa od ubiegłorocznej i wynosi 7,2 mln ha, z tego: pszenicy - 2,5 mln ha, żyta - 1 mln ha, jęczmienia - 1 mln ha, owsa - 0,5 mln ha, pszenżyta - 1,3 mln ha, a mieszanek zbożowych - 1 mln ha.

Wzrost obszaru uprawy zbóż
Natomiast plony zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wyniosą 38,6 dt/ha, a więc o 3,4 dt/ha - 10% więcej od plonów z roku ubiegłego. Plony zbóż ozimych wraz z ozimymi mieszankami zbożowymi wstępnie oszacowano na 42,3 dt/ha, a więc o 3 dt/ha - 8% więcej od plonów z roku ubiegłego. Plony zbóż jarych wraz z jarymi mieszankami zbożowymi wstępnie oceniono na 32,7 dt/ha, a zatem więcej o 4 dt/ha - 14% od plonów ubiegłorocznych.
 
Zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi ocenia się na 27,9 mln t, czyli o 2,7 mln t - 11% więcej w porównaniu do zbiorów ubiegłorocznych. Zbiory zbóż ozimych wstępnie oceniono na 18,7 mln t, tj. więcej o 1,4 mln t - 8% od zbiorów z roku ubiegłego. Zbiory zbóż jarych wraz z jarymi mieszankami zbożowymi wstępnie wyszacowano na 9,2 mln t, czyli więcej o 1,3 mln t - 16% od zbiorów z roku minionego.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!