| Autor: redakcja3

Ramy wdrażania i egzekwowania zasad dobrej praktyki w łańcuchu dostaw żywności

Na posiedzeniu, które odbyło się 29 listopada 2011 Forum Wysokiego Szczebla do spraw Poprawy Funkcjonowania Łańcucha Dostaw Żywności przyjęło zestaw zasad dobrej praktyki w relacjach wertykalnych w łańcuchu dostaw żywności, który został przedstawiony przez grupę organizacji stron zainteresowanych reprezentujących wszystkie ogniwa łańcucha. Komisja Europejska następnie przyznała tym organizacjom mandat do przedstawienia ram wdrażania i egzekwowania tych zasad do końca czerwca 2012 r.

Ramy wdrażania i egzekwowania zasad dobrej praktyki w łańcuchu dostaw żywności

Decyzje będą zapadały w drodze konsensusu. Poczyni się wszelkie starania, aby go osiągnąć. Jeżeli pojawią się głosy sprzeciwu, ale nie uniemożliwią podjęcia decyzji, zostaną odnotowane w sprawozdaniu.  Aby uniknąć konfliktu interesów, opracuje się ścisłe procedury.

Grupa zarządzająca działa w warunkach całkowitej poufności i anonimowości. Należy opracować właściwe zasady proceduralne oraz odpowiednie porozumienie w sprawie poufności.

Sygnatariusze zdają sobie sprawę z faktu, że najlepiej jest rozwiązywać spory oraz zarządzać systemem na szczeblu krajowym. Z tego względu będą zachęcać do tworzenia podobnych struktur na szczeblu krajowym, opierając się na zasadzie równej reprezentacji poszczególnych ogniw łańcucha dostaw żywności (produkcja surowców/ przemysł/ handel).

Komisja prowadzi aktywny monitoring. Grupa zarządzająca będzie składała raporty z wyników i wniosków ze swojej działalności do Komisji Europejskiej, co zapewni odpowiedzialne i przejrzyste działanie. Komisja ma możliwość zgłaszania zaleceń odnośnie funkcjonowania systemu do grupy zarządzającej. Komisja nie będzie uczestniczyć w arbitrażu dysput indywidualnych ani grupowych

Wskaźniki skuteczności działania
W celu monitorowania efektywności ram zostaną wprowadzone wskaźniki skuteczności działania.  W przeglądzie śródokresowym, działania będą oceniane według wskaźników skuteczności, by śledzić postępy i podejmować działania naprawcze, o ile zostaną uznane za konieczne.

Wskaźniki skuteczności działania są następujące:
  • Masa krytyczna zarejestrowanych przedsiębiorstw.
  • Zarówno na szczeblu UE jak i państw członkowskich opracowano listę przedsiębiorstw w oparciu o obroty lub wyniki sprzedaży.  Rok i dwa lata po otwarciu rejestracji, zostanie zaproponowany zarówno na szczeblu UE, jak i krajowym, minimalny cel procentowy w odniesieniu do liczby zrejestrowanych przedsiębiorstw z listy. 
  • Będzie obserwować się liczbę zarejestrowanych MŚP. Grupa zarządzająca będzie oceniała postępy w rejestracji nowych przedsiębiorstw.  
  • Liczba zażaleń rozpatrzonych w ciągu czterech miesięcy, według zastosowanego sposobu rozpatrywania:
  • Grupa zarządzająca będzie między innymi  analizowała liczbę złożonych skarg, zastosowane sposoby ich rozpatrywania oraz liczbę skarg rozpatrzonych w ciągu czterech miesięcy.  
  • Wpływ ram
  • Skutki ram

Trudno jest  określić a priori cele dla wskaźników skuteczności działania 2, 3 i 4 zanim będzie się dysponować doświadczeniem w funkcjonowaniu ram.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: