| Autor: redakcja3

Ramy wdrażania i egzekwowania zasad dobrej praktyki w łańcuchu dostaw żywności

Na posiedzeniu, które odbyło się 29 listopada 2011 Forum Wysokiego Szczebla do spraw Poprawy Funkcjonowania Łańcucha Dostaw Żywności przyjęło zestaw zasad dobrej praktyki w relacjach wertykalnych w łańcuchu dostaw żywności, który został przedstawiony przez grupę organizacji stron zainteresowanych reprezentujących wszystkie ogniwa łańcucha. Komisja Europejska następnie przyznała tym organizacjom mandat do przedstawienia ram wdrażania i egzekwowania tych zasad do końca czerwca 2012 r.

Ramy wdrażania i egzekwowania zasad dobrej praktyki w łańcuchu dostaw żywności
Elementy ankiety dotyczące skuteczności opcji rozwiązywania sporów (informacje te będą anonimowo przetwarzane dla celów sprawozdawczych) będą dotyczyć:
  • kraju, rozmiaru przedsiębiorstwa i ogniwa łańcucha dostaw żywności;
  • liczby zażaleń złożonych na inne podmioty gospodarcze (patrz rozdział V);
  • liczby zażaleń otrzymanych od innych podmiotów gospodarczych (patrz rozdział V);
  • zasad, które rzekomo zostały naruszone (pozwoli to na identyfikację ewentualnych słabości i potrzeby rewizji niektórych zasad i/ lub przykładów);
  • liczby sporów rozwiązanych za pomocą każdej z opcji rozwiązywania sporów;
  • poziomu zadowolenia z ram, w tym zapewnień o braku strachu przed odwetem handlowym, oraz sugerowanych poprawek.

Ponadto, będzie mierzyć się wpływ i skuteczność ram:
  • wpływ zostanie zmierzony za pomocą pytania, czy zażalenia związana z naruszeniem zasad w danym okresie miały znacznie większy, porównywalny lub mniejszy wpływ na działalność przedsiębiorstwa niż w uprzednim okresie;
  • skuteczność ram zostanie zmierzona za pomocą pytania, czy w tym samym okresie ramy pozwoliły na znacznie lepsze, porównywalne lub znacznie gorsze rozwiązywanie sporów niż w uprzednim okresie.  

Coroczny monitoring będzie przeprowadzany za pomocą obowiązkowej ankiety rozsyłanej do wszystkich zarejestrowanych przedsiębiorstw.  Każde przedsiębiorstwo, którego rejestracja obejmuje więcej niż jeden kraj, musi upewnić się, że wszystkie jednostki zależne objęte rejestracją wypełnią ankietę na szczeblu krajowym, w każdym państwie członkowskim UE, w którym są obecne.

Ankieta zostanie wypełniona online, a jej wyniki zostaną przesłane do neutralnego odbiorcy wyznaczonego przez grupę zarządzającą (patrz sekcja IV poniżej). Będą tu obowiązywać zasady poufności i poufności wymiany informacji. Neutralny odbiorca przekaże anonimowe odpowiedzi grupie zarządzającej, która zbierze wyniki i przedstawi je w odpowiedniej formie.   Członkowie grupy zarządzającej mogą przeprowadzić ankiety odnośnie funkcjonowania systemu wśród własnych członków, w tym wśród przedsiębiorstw niezarejestrowanych oraz na podstawie tych ankiet mogą udzielić informacji dla potrzeb corocznego sprawozdania. Powinni poinformować pozostałych członków grupy zarządzającej o tym zamiarze i dobrze by było gdyby opracowali ankietę w sposób, który ułatwi ocenę i ujednolicenie wyników.

2. Coroczne składanie sprawozdań

Grupa zarządzająca opracuje roczne sprawozdanie zawierające wyniki, wnioski i zalecenia dla poprawy ram.  Sprawozdanie będzie zawierać sekcję UE oraz sekcje krajowe. Grupa zarządzająca może zlecić opracowanie sprawozdania innemu podmiotowi. Roczne sprawozdanie będzie obejmować:
  • Wyniki ankiety
  • Sprawozdanie z działalności grupy zarządzającej, w tym stosowanie się do zobowiązań procesowych, poważne sankcje i wszelkie możliwe interpretacje zasad oraz przykłady wytycznych i pomocy w ich stosowaniu.
Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: