| Autor: redakcja3

Ramy wdrażania i egzekwowania zasad dobrej praktyki w łańcuchu dostaw żywności

Na posiedzeniu, które odbyło się 29 listopada 2011 Forum Wysokiego Szczebla do spraw Poprawy Funkcjonowania Łańcucha Dostaw Żywności przyjęło zestaw zasad dobrej praktyki w relacjach wertykalnych w łańcuchu dostaw żywności, który został przedstawiony przez grupę organizacji stron zainteresowanych reprezentujących wszystkie ogniwa łańcucha. Komisja Europejska następnie przyznała tym organizacjom mandat do przedstawienia ram wdrażania i egzekwowania tych zasad do końca czerwca 2012 r.

Ramy wdrażania i egzekwowania zasad dobrej praktyki w łańcuchu dostaw żywności

Ocena proponowanych ram

W czasie posiedzenia w dniu 29 listopada 2011, Forum Wysokiego Szczebla upoważniło główną grupę zainteresowanych stron do przedstawienia ram wdrażania i egzekwowania zasad dobrej praktyki w relacjach wertykalnych w łańcuchu dostaw żywności.
Wówczas, komisarz Michel Barnier sformułował kryteria, których ramy powinny się trzymać.

Sygnatariusze uznali, że dobrze będzie wyjaśnić, dlaczego ich zdaniem obecna propozycja spełnia te kryteria.  Będzie to także pomocne w lepszym zrozumieniu logiki propozycji.

Skuteczność
Ramy zawierają proste, praktyczne i jasne reguły, które mogą podnieść świadomość przedsiębiorstw i umożliwić im skuteczne stosowanie zasad dobrej praktyki w relacjach wertykalnych.  Ze względu na fakt, iż ramy są dobrowolne, propozycje pozwolą przedsiębiorstwom na dostosowanie ich wewnętrznych procedur w sposób umożliwiający jak najlepsze przestrzeganie ram, w tym w zakresie opcji rozstrzygania sporów, szkoleń i informacji dla partnerów biznesowych.  Ostatecznie, powinno to pomóc w osiągnięciu prawdziwej zmiany kulturowej i doprowadzić do postrzegania uczciwych praktyk oraz rozstrzygania sporów jako normalnej procedury biznesowej.

Opłacalność
Propozycja zawiera opłacalne rozwiązania, które podmioty gospodarcze powinny być w stanie wdrożyć.
Koszty wdrożenia zostały ograniczone do minimum. Specjalne środki finansowe nie są potrzebne, ponieważ ramy powstają na bazie platformy wielu zainteresowanych stron z nadzorem publicznym.  

Skuteczna kontrola
Monitoring i ocena zostaną zapewnione przez platformę wielu stron zainteresowanych, reprezentującą różne interesy w łańcuchu dostaw żywności.  Mimo że grupa zarządzająca nie jest „niezależną” organizacją, fakt iż pracuje zgodnie z surowymi zasadami poufności i anonimowości oraz że reprezentuje różne interesy, gwarantuje bezstronność monitoringu i oceny.  
Ponadto, władze publiczne na szczeblu UE mają pewną rolę do odegrania w publicznym nadzorze, tak by zapewnić skuteczność i przejrzystość zarządzania.  Co więcej, propozycja ta nie pozbawia decydentów politycznych możliwości podjęcia w każdej chwili decyzji o wprowadzeniu instrumentów prawnych, jeżeli uznają to za konieczne.

Przejrzystość 
Obowiązek wydawania komunikatów i publikacji wytyczony w propozycji oraz stały nadzór instytucji UE gwarantują przejrzystość działań.

Ponadto, ramy będą wkrótce oceniane według wcześniej uzgodnionych wskaźników skuteczności działania.  Oznacza to, że ocena będzie przeprowadzana na podstawie obiektywnie mierzalnych kryteriów.


Tagi:
źródło: