| Autor: redakcja3

Ramy wdrażania i egzekwowania zasad dobrej praktyki w łańcuchu dostaw żywności

Na posiedzeniu, które odbyło się 29 listopada 2011 Forum Wysokiego Szczebla do spraw Poprawy Funkcjonowania Łańcucha Dostaw Żywności przyjęło zestaw zasad dobrej praktyki w relacjach wertykalnych w łańcuchu dostaw żywności, który został przedstawiony przez grupę organizacji stron zainteresowanych reprezentujących wszystkie ogniwa łańcucha. Komisja Europejska następnie przyznała tym organizacjom mandat do przedstawienia ram wdrażania i egzekwowania tych zasad do końca czerwca 2012 r.

Ramy wdrażania i egzekwowania zasad dobrej praktyki w łańcuchu dostaw żywności
Po utworzeniu tego narzędzia, rejestracja zostanie otwarta. Przedsiębiorstwa zainteresowane rejestracją, będą musiały spełnić szereg wymagań zanim nabędą prawo do rejestracji.  Po rejestracji, przedsiębiorstwa będą zobowiązane do przestrzegania procedur opisanych w tym dokumencie, dotyczących wdrażania i egzekwowania zasad. Procedury te są opisane w rozdziale dotyczącym ram operacyjnych. Zostaną one uzupełnione o wytyczne wdrażania, które zostaną opracowane przez sygnatariuszy tego dokumentu we właściwym czasie.  W czasie fazy "tworzenia" będzie obowiązywał okres przejściowy, co pozwoli przedsiębiorstwom na zarejestrowanie się bez spełnienia od razu wszystkich wymagań, co zachęci pierwszych uczestników do przyjęcia ram.

Zakres geograficzny

Ramy te obejmują wszystkie państwa członkowskie UE.  
Zarejestrowane przedsiębiorstwa są zobowiązane do wdrożenia tych zasad we wszystkich filiach organizacji, niezależnie od tego skąd pochodzą ich kontrahenci, pod warunkiem, że zobowiązania umowne mają być wykonane na terenie UE.   Małe i średnie przedsiębiorstwa mające siedzibę poza UE, mogą uciec się do opcji rozwiązywania sporów ujętych w tych ramach w swoich relacjach z zarejestrowanymi kontrahentami, pod warunkiem, ze zobowiązania umowne mają być wykonane na terenie UE.

Zakres produktu

Ramy te dotyczą jedynie żywności (świeżej i przetworzonej) oraz napojów. Zachęca się jednak firmy należące do łańcucha żywnościowego i napojów do stosowania tych zasad we wszystkich filiach organizacji, niezależnie od rodzaju produktu jakim się zajmują, jeśli występujące warunki są podobne (np. podobna kompozycja łańcucha, podobne grupy produktów, podobna polityka zamówień). Ramy te nie obejmują usług świadczonych w łańcuchu żywnościowym, które pełnią jedynie rolę instrumentalną (np. logistyka, pakowanie). 

Ramy operacyjne i harmonogram prac

Ramy operacyjne zostały podzielone na cztery filary, przez wzgląd na ich przejrzystość. Nie muszą one koniecznie następować po sobie, a podane daty są orientacyjne.

Filar I: Stworzenie systemu rejestracji oraz podnoszenie świadomości

W celu zapewnienia bezproblemowej rejestracji należy wykonać szereg zadań przed samą rejestracją. W tym czasie należy już rozpocząć tworzenie świadomości, aby jak najwięcej przedsiębiorstw zarejestrowało się jak najszybciej.

Tłumaczenia

Sygnatariusze uznali, że należy przetłumaczyć zasady dobrej praktyki na wszystkie oficjalne języki UE. Oficjalna wersja referencyjna to wersja w j. angielskim, która została przedstawiona na posiedzeniu Forum Wysokiego Szczebla 29 listopada 2011. W celu zapewnienia odpowiedniej interpretacji zasad, tylko jedno tłumaczenie na dany język zostanie oficjalnie przyjęte. Pozostałe dokumenty, które trzeba będzie przetłumaczyć na wszystkie języki UE to m. in. aktualne ramy wdrażania i egzekwowania, strona internetowa oraz narzędzia do składania sprawozdań.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: