I wiesz, co jesz - czekolada

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z opisem kolejnego produktu z cyklu "I wiesz, co jesz". Bohaterką tego "odcinka" będzie... czekolada. Tekst został do nas nadesłany przez naszą Czytelniczkę. Dziękujemy i prosimy o więcej...

I wiesz, co jesz - czekolada

Jednak z powodu niedoskonałej technologii i braku odpowiedniej wiedzy spożywane kakao było zbyt tłuste i pozostawiało gruby osad w naczyniach. W 1828r., kiedy Konrad Jan van Houten opracował metodę oddzielenia masła kakaowego od reszty masy. Dzięki wytłaczarce wyciskającej część tłuszczu otrzymał produkt sypki, odtłuszczony i łatwo rozpuszczalny w mleku. Kolejnym krokiem było wyprodukowanie suchej tabliczki czekolady, co ułatwiło jej transport i przechowywanie. Pod koniec XIX w. dzięki wynalezieniu konchy (z greckiego „konche” - muszla) - urządzenia mieszającego składniki, zniknął cierpki smak kakao, a masa nabrała aksamitnej konsystencji. Czekolada mleczna powstała po połączeniu kakao z mlekiem w proszku. Włosi do czekolady dodali rodzynki, orzechy i migdały. Natomiast popularne dziś belgijskie czekoladki swoja popularność zawdzięczają pierwszym kolorowo opakowanym bombonierkom.

Czekolada według klasyfikacji fachowej dzieli się na pełną, nadziewaną i czekoladę do picia. Naturalna czekolada zawiera co najmniej 35% kakao i tylko 0,3% lecytyny i substancji aromatyzujących.

W zależności od ilości cukru w czekoladzie dzielimy ją na: słodką – zawierającą do 65% cukru, półsłodką – do 56% cukru, deserową – do 50% cukru i gorzką – do 40% cukru.

Kolejnym kryterium podziału jest zwartość mleka w czekoladzie. I tak wyróżniamy na podstawie zawartości mleka w suchej postaci: czekoladę mleczną (14%), pełnomleczną (17%) i pełno mleczną wyborową (23%).

Pozostałe rodzaje czekolady to:
  • Kawowa, zawierająca co najmniej 2,5% kawy
  • Nadziewana, gdzie 60% jej masy stanowi nadzienie
  • Orzechowa lub migdałowa, zawierająca od 5 do 40% drobno zmielonych dodatków
  • Z bakaliami (orzechami, rodzynkami, wiórkami kokosowymi, suszonymi owocami), zawierająca 15 – 40% grubo siekanych dodatków
  • Piankowa (bąbelkowa), której lekka struktura przypomina pęcherzyki powietrza
  • Biała – zawierająca  w swoim składzie tylko 20% masła kakaowego i aż 55% cukru. Z uwagi na fakt, iż w jej składzie nie ma w ogóle proszku kakaowego, niektórzy mistrzowie czekolady nie uznają jej za czekoladę.
Wartości odżywcze czekolady są zróżnicowane w zależności od jej rodzaju i producenta. Poniższa tabela przedstawia zestawienie najważniejszych wartości odżywczych w 100 g czekolady ze względu na jej rodzaj. Jako, że sama jestem smakoszem czekolady przez duże "S", w domu posiadam różne jej rodzaje. Dlategoteż poniższe zestawienie opracowałam sama na podstawie danych zawartych na opakowaniach producenta.
 
Wartość odżywcza -> kcal tłuszcz białko węglowodany błonnik sód
 Rodzaj czekolady
 mleczna 530 29,5 6,7 58,5 1,8 0,17
 gorzka 515 32,2 8,3 41,1 11,4 0
 nadziewana 538 35,0 6,8 48,8 5,4 0,03
 biała 535 30,8 3,9 60,6 bd bd
 
Niestety, czekolada oprócz zniewalającego smaku posiada i niewielkich ilości składników odżywczych, posiada dużo właściwości negatywnych. Przede wszystkim nie jest polecana osobom otyłym lub odchudzającym się ze względu na jej dużą kaloryczność (od 500 do 600 kcal  w 100 g). Może powodować zaparcia, wywoływać zgagę i szkodzi osobom chorym na wątrobę. Ponadto może wywoływać alergię. Jednak osoby  z niedowagą, sportowcy, rekonwalescenci ze zdrowym przewodem pokarmowym oraz intelektualiści mogą bez wyrzutów sumienia spożywać czekoladę  w niewielkich ilościach. Najbardziej wartościowa jest gorzka. Zawiera bowiem najwięcej składników odżywczych tj: błonnika, białka, magnezu i żelaza oraz witamin A, B i E, a stosunkowo najmniej kalorii, bo zawartość cukru w 100 g to tylko ok. 40%.

czytaj dalej na następnej stronie...
 


Tagi:
źródło: