Pogorszenie koniunktury w rolnictwie w lutym 2016 r.

W lutym 2016 r. rynkowe uwarunkowania produkcji rolniczej pogorszyły się w porównaniu z poprzednim miesiącem, choć były nieco lepsze niż przed rokiem o tej porze - podaje Jadwiga Seremak-Bulge w marcowym wydaniu Rynku Rolnego.

Pogorszenie koniunktury w rolnictwie w lutym 2016 r.

Pomimo nieznacznego pogorszenia opłacalności produkcji kurcząt brojlerów produkcja drobiu nadal dynamicznie zwiększa się przede wszystkim pod wpływem rozwijającego się wywozu, który w ostatnich miesiącach stymuluje zmniejszenie się wartości złotego.

 
Słaba koniunktura na globalnym rynku utrzymuje zniżkowe trendy na rynku mleka. Zmniejszają się ceny na wszystkich poziomach rynku, z tego najszybciej w skupie i w zbycie. Mimo to utrzymuje się wysoka dynamika skupu.
 
W styczniu br. skup był wyższy o 2,2% niż w grudniu 2015 r. i o 7,6% niż przed rokiem. Wskazuje to, że poprawa mleczności oraz zwyżka podaży mleka w gospodarstwach specjalizujących się w produkcji mleka z nadwyżką kompensuje 6% spadek pogłowia krów, głównie przez najmniejszych producentów.
 
Natomiast opóźnianie wypłat dopłat bezpośrednich przesuwa wiosenne ożywienie na rynku środków produkcji na kolejne miesiące. Zwiększenie się cen nawozów mineralnych było minimalne, mimo bliskich terminów rozpoczęcia prac polowych. Dynamikę cen środków produkcji osłabiają również zniżkowe trendy cen surowców na rynkach globalnych.
 
W styczniu br., po dwóch miesiącach spadków w końcu roku poprzedniego , ceny detaliczne żywności wzrosły o 1%, a więc nieco więcej niż w porównywalnym miesiącu przed rokiem. Może to zapowiadać przyspieszenie dynamiki cen żywności. Niskie ceny surowców rolniczych w kraju oraz na rynkach światowych będą jednak osłabiać ich dynamikę co najmniej do nowych zbiorów.



Tagi:
źródło: