Majowe pogorszenie koniunktury w rolnictwie

W maju 2016 r. rynkowe uwarunkowania produkcji rolniczej ponownie pogorszyły się w stosunku do poprzedniego miesiąca, ale były jednak podobne do zeszłego roku - podaje Jadwiga Seremak-Bulge w najnowszym wydaniu Rynku Rolnego.

Majowe pogorszenie koniunktury w rolnictwie
Zmiany cen jakie dokonały się w trakcie pierwszych czterech miesięcy 2016 r. w porównaniu z grudniem 2015 r. nie były sprzyjające dla rolnictwa, mimo że ceny środków produkcji obniżyły się o 0,9 pkt. proc., gdyż ceny koszyka skupu zmalały w tym czasie o 2,9 pkt. proc. W wyniku czego skumulowany wskaźnik nożyc cen wyniósł w kwietniu 2016 r. 98 punktów, podczas gdy przed rokiem o tej porze wynosił 98,5 punktu.
 
Do nowych zbiorów uwarunkowania rynkowe rolnictwa nie ulegną większej zmianie głównie z uwagi na niskie ceny na większości światowych rynków rolno-żywnościowych. Stosunkowo tani import hamuje zwyżkę cen na rynku krajowym, mimo znacznie niższych zbiorów praktycznie wszystkich roślin uprawnych w 2015 r.
 
Poprawa sytuacji na rynku pracy oraz zwiększenie się dochodów konsumentów ożywia jednak popyt na żywność, co w bardziej odległej perspektywie może sytuację poprawić. O krajowych cenach surowców rolniczych w większym stopniu decyduje jednak koniunktura na globalnych rynkach i ceny otrzymywane w eksporcie.


Tagi:
źródło: