| Autor: redakcja1

Kampania cukrownicza 2020/2021 – rok wyższego skupu i niskiej polaryzacji buraka cukrowego

Związek Producentów Cukru w Polsce poinformował o wynikach kampanii cukrowniczej 2020/2021. W tegorocznej kampanii wyprodukowano 1.987 mln ton cukru. Ten rok charakteryzował się wyjątkowo niską polaryzacją buraka, która wyniosła 15,53%.

Kampania cukrownicza 2020/2021 – rok wyższego skupu i niskiej polaryzacji buraka cukrowego

Niekorzystne warunki i naloty skośnika buraczaka
 
W minionym roku udało się rozpocząć prace polowe dość wcześnie, bo w marcu. Niestety, brak opadów powodował, że nasiona leżały na przesuszonej glebie, a silne wiatry wywiewały nasiona z pól i niszczyły młode, wschodzące rośliny na plantacjach. W kwietniu było ciepło i nadal sucho. Maj dostarczył opadów, ale były one dość zróżnicowane w rejonach. Często uprawy narażone były na różnego rodzaju zgnilizny korzeni.
 
Ciepło i nadmierne uwilgotnienie w czerwcu spowodowały wyższe nasilenie chorób liści jak i korzeni. W przypadku chorób, najwcześniej i najsilniej wystąpiło porażenie chwościkiem burakowym, które z czasem objęło większość upraw buraka cukrowego w kraju. W drugiej połowie czerwca rozpoczęły się naloty skośnika buraczaka. Obfite deszcze spowodowały, że nie wyrządził on większych strat w uprawie buraka. W okresie letnim, we wszystkich rejonach uprawy buraka cukrowego, szkody wyrządzały także mszyce, błyszczki, rolnice i piętnówki. Ze względu na ciepłą jesień efekty ich żerowania widoczne były także w październiku. Na wielu plantacjach zdiagnozowano również bakteryjną plamistość liści. Na podtopionych polach występowały problemy ze zbiorami, nie zawsze można było wjechać ciężkim sprzętem.
 
- Sugerując się danymi z kampanii 20/21 w naszym kraju oraz w pozostałych krajach Unii Europejskiej, możemy założyć, że sytuacja na unijnym rynku cukru jest trudna. Europa wyprodukuje w tym sezonie prawdopodobnie 16% cukru mniej niż rok temu – dodaje ekspert.


Tagi:
źródło: