| Autor: redakcja3

Copa-Cogeca odpowiada na komunikat Izb Rolniczych państw grupy wyszehradzkiej

W związku z przekazanym komunikatem z 48-go posiedzenia izb rolniczych państw grupy wyszehradzkiej, które miało miejsce w dniach 20-21 marca br., Copa-Cogeca podziękowała za przesłany dokument, w którym poruszono szereg kwestii związanych z polityką UE w sprawie rolnictwa oraz wspólnymi działaniami lobbystycznymi. Sekretariat Copa-Cogeca przetłumaczy tę korespondencję na wszystkie języki robocze, tak aby wszyscy członkowie mogli ją przeczytać, przeanalizować i, w razie potrzeby, skomentować.

Copa-Cogeca odpowiada na komunikat Izb Rolniczych państw grupy wyszehradzkiej

Copa-Cogeca zawsze domagała się elastyczności na szczeblu UE dla wszystkich rolników co do podejmowanych przez nich decyzji. Miało to miejsce w szczególności w kontekście zazieleniania WPR. Niestety Rada Europejska nie wyraziła poparcia wobec przyznania elastyczności państwom członkowskim. Ponadto Copa-Cogeca odrzuciła pomysł przenoszenia środków z płatności bezpośrednich na rzecz rozwoju obszarów wiejskich z powodu niewystarczającego poziomu współfinansowania krajowego oraz negatywnego wpływu na dochody gospodarstw.


Copa-Cogeca popiera dalsze stosowanie systemu SAPS w państwach członkowskich, w których już on obowiązuje. Rozumie również propozycję, według której państwa członkowskie dysponują elastycznością co do wyboru najbardziej odpowiedniego przeznaczenia płatności dla aktywnych rolników lub gospodarstw w oparciu o unijną listę kryteriów kwalifikowalności. Copa-Cogeca domaga się także środków, które zredukują obciążenia administracyjne.

Copa-Cogeca domaga się aktywnych środków w celu zwalczania szerszego zakresu kryzysów w rolnictwie, które wpływają na gospodarstwa, a także elastyczności co do przenoszenia funduszy niewykorzystanych w jednym roku na kolejny. Wyraziła również obawy co do środków przejściowych dot. programów rozwoju obszarów wiejskich w celu zagwarantowania jak najszybszego wdrożenia nowych środków. Copa-Cogeca wniosła również o utrzymanie kwot cukrowych do roku 2020.

W ciągu ostatnich miesięcy te stanowiska pojawiały się na posiedzeniach, w oficjalnych oświadczeniach, pismach, komunikatach prasowych i innych publikacjach Copa-Cogeca, w których domagano się zwiększenia inwestycji w rolnictwo oraz zapewnienia rolnikom lepszego dostępu do kredytów. Opinie izb rolniczych grupy V4 były bardzo istotne i doceniane we wszystkich opracowaniach Copa-Cogeca.

Coap-Cogeca rozumie szczególną sytuację w krajach V4 w odniesieniu do praw cudzoziemców do zakupu gruntów rolnych.

Przyznaje jednak, że w kontekście niektórych aspektów polityki stanowisko izb rolniczych V4 jest, przynajmniej na chwilę obecną, w mniejszości. W opinii Copa-Cogeca w tym momencie nie wydaje się możliwe wprowadzenie na wspólny rynek nowych istotnych narzędzi zarządzania podażą.



Tagi:
źródło: