| Autor: redakcja1

Plany zapobiegania skutkom suszy

Uwzględniając potrzebę zapobiegania ekstremalnym zjawiskom atmosferycznym, powodującym straty w rolnictwie, resort rolnictwa poinformował o wprowadzanych zmianach w poddziałaniu "Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych" objętym Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, w ramach operacji "Modernizacja gospodarstw rolnych".

Plany zapobiegania skutkom suszy
Aktualnie w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi trwają prace nad projektem rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu "Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej" w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w celu uwzględnienia ww. zmiany.
 
W kwestii opracowania kompleksowego programu zapobiegania skutkom klęsk żywiołowych, w tym budowy zbiorników wodnych, spiętrzenia wody i budowy, odbudowy i prawidłowego wykorzystania urządzeń melioracyjnych MRiRW informuje, że zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne (Dz. U. z 2018 r. poz. 2268, z późno zm.), jednym z podstawowych dokumentów planistycznych w gospodarowaniu wodami jest plan przeciwdziałania skutkom suszy.
 
Projekt planu przygotowuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w uzgodnieniu m.in. z ministrem właściwym do spraw rolnictwa i ministrem właściwym do spraw rozwoju wsi. Plan ten jest przyjmowany i aktualizowany w drodze rozporządzenia ministra właściwego do spraw gospodarki wodnej. Aktualizacji planu dokonuje się nie rzadziej niż co 6 lat.
 
W ramach projektu planowana jest realizacja szeregu działań, których celem jest przeciwdziałanie i łagodzenie skutków suszy, w tym m.in.:
  • kreowanie świadomości rolników w zakresie możliwości tworzenia retencji na obszarach rolnych oraz propagowanie działań zmniejszających straty w rolnictwie podczas suszy,
  • opracowanie wytycznych do racjonalnego zużycia wody w rolnictwie,
  • zwiększenie retencji na obszarach rolniczych,
  • realizacja działań inwestycyjnych w zakresie kształtowania/zwiększania sztucznej retencji,
  • budowa lub rozbudowa systemów melioracyjnych nawadniających lub nawadniająco- odwadniających oraz przebudowa systemów odwadniających na nawadniająco- odwadniające.
Zgodnie z harmonogramem prac związanych z przygotowaniem planów przeciwdziałania skutkom suszy na obszarach dorzeczy, opracowanie ostatecznej wersji planów przewidziane jest w 2020 r. Prace nad przygotowaniem planów są prowadzone we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
 
Jednocześnie, aktualnie trwają uzgodnienia projektu uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia "Założeń do Programu rozwoju retencji na lata 2021-2027 z perspektywą do roku 2030", opracowywanego w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
 
Głównym celem Programu będzie wieloaspektowe określenie, a następnie wdrożenie działań, których realizacja zwiększy retencję wody i umożliwi zatrzymanie jej przez długi czas w środowisku. Program uwzględniać będzie wszystkie rodzaje retencji wód powierzchniowych wyróżniane ze względu na skalę - dużą, małą i mikro retencję oraz rodzaj retencji - naturalną i sztuczną. Program obejmie także retencję krajobrazową oraz glebową.
 
W ramach Programu planowane jest opracowanie zestawienia działań z uwzględnieniem m.in. podziału na obszary dorzeczy i regiony wodne, wskazanie efektów realizacji działań, podmiotu odpowiedzialnego za ich realizację oraz źródła finansowania.
 
Projekt zostanie poddany konsultacjom społecznym, którym towarzyszyć będzie kampania informacyjno-promocyjna.
 
W Założeniach do Programu przewiduje się m.in.:
  • realizację i odtwarzanie obiektów małej retencji i mikroretencji na terenach rolniczych,
  • promowanie i wdrażanie zabiegów agrotechnicznych zwiększających retencję glebową,
  • realizacja i odtwarzanie stawów hodowlanych,
  • przywracanie oraz nadawanie funkcji nawadniającej systemom melioracyjnym.
W toku prowadzonych uzgodnień, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaproponowało uwzględnienie w Założeniach do Programu realizacji nowych systemów melioracyjnych nawadniających i nawadniająco-odwadniających.


Tagi:
źródło: