| Autor: mikolaj

Płatności obszarowe za 2015 r. Szybciej złożony wniosek, oznacza szybszą wypłatę

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki, podczas konferencji zorganizowanej w siedzibie resortu 6 marca, w której wziął również udział Andrzej Gross Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zaapelował żeby rolnicy jak najszybciej składali wnioski o płatności obszarowe za 2015 rok, najlepiej w marcu, bo wtedy mogą liczyć, że dostaną pieniądze z tego tytułu już w grudniu.

Płatności obszarowe za 2015 r. Szybciej złożony wniosek, oznacza szybszą wypłatę

Płatność dla młodych rolników

Innym nowym rodzajem płatności obszarowych wprowadzonym od 2015 r. są płatności dla młodych rolników. Generalna zasada mówi o tym, że mogą je otrzymać osoby, które rozpoczynają samodzielne prowadzenie gospodarstwa rolnego i które w dniu złożenia po raz pierwszy wniosku o płatność obszarową nie przekroczyły 40 roku życia. Płatność, która wynosi 60 euro/ha, może być przyznawania maksymalnie przez 5 lat do powierzchni nie przekraczającej 50 ha.

Kolejnym nowym rodzajem wsparcia jest tzw. płatność dodatkowa. Przysługuje ona tym rolnikom, którzy posiadają grunt o powierzchni od 3,01 ha do 30 ha, a jej stawka wynosi 40 euro/ha.

Czytaj więcej o płatnościach bezpośrednich

Będzie też można otrzymać w ramach dopłat bezpośrednich tzw. płatności związane z produkcją. Będą one przyznawane tym rolnikom, którzy zajmują się hodowlą bydła, krów, owiec czy kóz oraz tym, którzy zajmują się produkcją roślinną i uprawiają buraki, ziemniaki skrobiowe, owce miękkie, chmiel, rośliny wysokobiałkowe, pomidory, len czy konopie włókniste. Wysokość płatności zależy od rodzaju produkcji.

Na podstawie przedstawionych danych prezes ARiMR Andrzej Gross wyliczył, że średnia płatność obszarowa wyniesie 243 euro/ha, a aktywny rolnik może otrzymać ponad 500 euro/ha.

Aby ułatwić rolnikom złożenie wniosków o przyznanie płatności obszarowych, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa co roku wysyła do nich za pośrednictwem poczty tzw. spersonalizowane wnioski. Są to już częściowo wypełnione przez ARiMR dokumenty na podstawie danych z ostatnio składanego wniosku. Rolnik musi sprawdzić czy te informacje są aktualne także w tym roku, jeżeli tak wystarczy uzupełnić wymagane pola np. podpisać wniosek i złożyć go w ARiMR. W tym roku 4 marca została wysłana ostatnia partia spersonalizowanych wniosków o przyznanie płatności obszarowych za rok 2015. W najbliższych dniach ostanie przesyłki z dokumentami powinny trafić do rolników. Spersonalizowane wnioski o przyznanie płatności za rok 2015 wysłano łącznie do 1,34 mln rolników. W sytuacji gdy te dokumenty nie dotrą do rolnika, powinien on zgłosić się do biura powiatowego lub oddziału regionalnego ARiMR i tam otrzyma formularz wniosku wraz z załącznikami graficznymi.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!