| Autor: redakcja1

Unijny rynek drobiu w 2016 i 2017 roku

Jak wynika z „Krótkoterminowej prognozy produkcji upraw polowych, mięsa i mleka w UE”, produkcja wewnętrzna brutto mięsa drobiu w UE w 2016 r. zwiększyła się o 4,4% w ujęciu roku do 14,4 mln ton.

Unijny rynek drobiu w 2016 i 2017 roku
Czołowymi unijnymi dostawcami drobiu do krajów trzecich pozostały Holandia, Francja i Polska, a głównymi rynkami zbytu były RPA, Benin, Arabia Saudyjska, Hongkong i Filipiny. Największy wzrost (o jedną trzecią), zanotowano w kierunku RPA, a zadecydowała o tym informacja o możliwości zastosowania przez tamtejsze władze środków ochronnych w przywozie unijnego drobiu. W grudniu 2016 r. RPA wprowadziła tymczasowe cła importowe w wysokości 13,9% na mrożone elementy kurcząt z kością z UE. Nowe cła będą obowiązywały do 3 lipca 2017 r.
 
W związku z tymi restrykcjami, UE może znacznie zmniejszyć dostawy drobiu do RPA na korzyść eksporterów z USA, którzy zaczęli w 2016 r. wykorzystywać nowy kontyngent importowy na 65 tys. ton elementów kurcząt z kością. Pod koniec minionego roku RPA zawiesiła również zakup drobiu i produktów drobiowych z kilku państw członkowskich UE dotkniętych ptasią grypą. Wywóz drobiu z UE do Beninu zmniejszył się w zeszłym roku znacznie o 16% z uwagi na obawy dotyczące reeksportu towarów unijnych do Nigerii, która blokuje import z UE. W 2016 r. zmalał też unijny eksport drobiu do Arabii Saudyjskiej o 15%, co było spowodowane konkurencją brazylijskich produktów na tym rynku.
 
W 2017 r. wywóz drobiu z UE wzrośnie prawdopodobnie już tylko o 1% do 1,49 mln ton, z powodu silnej konkurencji na rynkach zagranicznych ze strony dostawców brazylijskich i amerykańskich, a także ze względu na ptasią grypę w wprowadzane obostrzenia w handlu z krajami trzecimi. Zwiększy się prawdopodobnie po raz kolejny zakup ze strony Chin, w szczególności drobiu z Brazylii, która jest aktualnie największym dostawcą na ten rynek. Chiny blokują obecnie import drobiu z państw UE, w których występuje ptasia grypa. Doświadczenia lat ubiegłych wskazują, że ponowne otwarcie rynku chińskiego może trwać ponad rok. Amerykańscy dostawcy drobiu wracają na rynki zagraniczne, jednak pierwszy w tym roku przypadek ptasiej grypy na fermie zarodowej w Tennessee może zmienić prognozy. Wysyłce z USA nie sprzyja też aktualnie silna pozycja dolara, z uwagi na osłabienie konkurencyjności.
 
W 2016 r. unijny przywóz drobiu zwiększył się o 3% do 880 tys. ton, a w 2017 r. wzrośnie o 2% do 900 tys. ton. Największymi dostawcami pozostaną Brazylia i Tajlandia. Ukraina korzysta z bezcłowych kontyngentów na wywóz drobiu do UE w całkowitej wysokości 36 tys. ton rocznie w obrębie dwustronnej umowy o wolnym handlu. Pierwszy z kontyngentów, na 16 tys. ton ukraińskich elementów, podrobów i przetworów z drobiu został w zeszłym roku w pełni wykorzystany. Z kolei drugi kontyngent na 20 tys. ton mrożonych tuszek kurcząt został wykorzystany jedynie w niespełna połowie. W 2016 r. Ukraina wyeksportowała również 27% całkowitego wywozu do UE w ramach tzw. kontyngentu erga omnes i 20% poza wolumenami.


Tagi:
źródło: