| Autor: redakcja1

Zrównoważenie stad śledzia i zwiększenie uprawnień do połowów na 2015 r.

Komisja Europejska przedstawiła, w ramach zreformowanej wspólnej polityki rybołówstwa, wniosek dotyczący uprawnień do połowów głównych stad ryb eksploatowanych komercyjnie w Morzu Bałtyckim na rok 2015.

Zrównoważenie stad śledzia i zwiększenie uprawnień do połowów na 2015 r.

Połowy dorsza

Komisja proponuje obniżenie całkowitych dopuszczalnych połowów dorsza ze stada w zachodniej części Bałtyku o 48 proc., do poziomu 8 793 ton. Obniżka ta odzwierciedla decyzję Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES) o zmianie danych stanowiących podstawę do ustalenia TAC. Odpowiada też wielkości TAC na poziomie MSY i będzie zgodna z zapisami planu zarządzania bałtyckimi zasobami dorsza.
 
Z powodu zmian biologicznych w obrębie stada dorsza we wschodniej części Bałtyku ICES nie mogła przedstawić pełnej oceny tego stada i podstawą do wydania opinii była metoda stosowana w przypadku stad, w odniesieniu do których dostępne dane są ograniczone. Wskutek tego Komisja nie jest w stanie zaproponować danych liczbowych na rok 2015. Oczekuje się, że nastąpi to jeszcze we wrześniu.

Połowy łososia

Po tym, jak konieczne było ograniczenie limitów połowowych w ostatnich trzech latach w przypadku dwóch stad łososia w basenie głównym oraz w Zatoce Fińskiej, Komisja proponuje dalsze obniżki, odpowiednio o 8 proc. i 23 proc. w przyszłym roku w celu zachowania zasobów. Zmniejszenie śmiertelności połowowej przyczyni się do osiągnięcia 75 proc. potencjalnej produktywności smoltów w rzekach, która jest uważana za poziom maksymalnego podtrzymywalnego połowu w odniesieniu do stad łososia. Wielkości TAC w odniesieniu do obydwu stad łososia są w pełni zgodne z opinią naukową i są oparte na zasadzie kontroli odłowu zaproponowanej w wieloletnim planie zarządzania bałtyckimi zasobami łososia.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: