Marek Sawicki z wizytą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki, w dniach 23-27 listopada br., przebywał z oficjalną wizytą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Marek Sawicki z wizytą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

W rozmowach z szefami Izb Handlowo-Przemysłowych Abu Dhabi i Dubaju ustalono, iż należy ustanowić Biuro ds. współpracy w zakresie obrotu handlowego, którego celem byłaby promocja polskiej żywności w ZEA i współpraca z ww. Izbami. Rozmówcy zgodzili się z ministrem, że polską żywność cechuje wysoka jakość i konkurencyjna cena, ale zauważano, iż konieczny jest marketing i budowanie jej pozycji na rynku w ZEA. Strony ustaliły, że konieczna jest silniejsza aktywność promocyjna w zakresie polskich produktów w regionie, w tym w szczególności w Dubaju, z uwagi na położenie w regionie i możliwości reeksportu. Podkreślano również wielokulturowość ZEA i, co się z tym wiąże, popyt na różne rodzaje żywności: mleko, produkty mleczarskie, wyroby cukiernicze, drób, wołowinę i wieprzowinę. Strony zgodziły się na poszerzenie współpracy w zakresie wymiany towarowej i wzajemnych inwestycji w Polsce i ZEA. Pierwszym wspólnym przedsięwzięciem jest planowana ekspozycja polskich produktów rolno-spożywczych w Dubaju jesienią 2015 r.


Minister uczestniczył również w wydarzeniach promocyjnych z udziałem emirackich przedsiębiorców, zorganizowanych na potrzeby polskiego biznesu, obecnego na targach SIAL MIDDLE EAST, tj. spotkaniach na targach SIAL, wieczorze poświęconym polskiej kuchni oraz konferencji nt. możliwości biznesowych w Polsce. Minister Marek Sawicki zapewniał emirackich przedsiębiorców, że strona polska dokłada wszelkich starań, aby potencjalni partnerzy handlowi w ZEA mieli jak najlepszy dostęp do informacji o polskich produktach. ZEA znajdują się na liście priorytetowych krajów w zakresie promocji polskich produktów, w tym objęte są dwoma branżowymi programami sektora rolno-spożywczego. Na targach SIAL MIDDLE EAST obecne są 4 agencje rządowe i blisko 50 firm branży rolno-spożywczej. Liczymy na nawiązanie wielu korzystnych kontaktów między polskimi i emirackimi przedsiębiorcami. Podczas rozmów z przedstawicielami administracji emirackiej minister podkreślał konieczność rozszerzenia działań promocyjnych na rynku emirackim poprzez uczestnictwo w targach Gulfood w Dubaju. Wnioskował, aby umożliwiono polskim przedsiębiorcom uzyskanie dodatkowej powierzchni wystawienniczej, dzięki czemu możliwe byłoby zorganizowanie stoiska narodowego i jeszcze lepsza ekspozycja polskich specjałów.

Na podstawie dotychczasowej współpracy i wyników handlu, rynki Bliskiego Wschodu oceniane są jako perspektywiczni i znaczący odbiorcy polskiego sektora produktów rolno-spożywczych. Kraje te od kilku lat stają się coraz ważniejszymi odbiorcami polskiego eksportu rolno-spożywczego, m.in. dzięki staraniom polskiej administracji, zarówno w zakresie ustalania warunków obrotu, jak i działań informacyjno-promocyjnych. Znaczenie tych rynków, jak również specyfika współpracy z partnerami z krajów Bliskiego Wschodu, wymaga stałej obecności na ważnych imprezach promocyjnych w regionie i utrzymywania stałych kontaktów z partnerami. ZEA to centrum dystrybucji i reeksportu produktów rolno-spożywczych dla całego regionu. Ponadto, z punktu widzenia prowadzenia działalności gospodarczej, ZEA posiada bardzo dobrze przygotowane zaplecze infrastrukturalne.



Tagi:
źródło: