O stabilizacji rynków rolnych na posiedzeniu Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa

W związku z trudną sytuacją na rynkach rolnych (przede wszystkim mleka i wieprzowiny), w oparciu o nadesłane w lutym br. do KE przez państwa członkowskie propozycje Prezydencja Holenderska przedstawiła propozycje działań, które powinny zostać uruchomione w celu poprawy sytuacji.

O stabilizacji rynków rolnych na posiedzeniu Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa
W nawiązaniu do dokumentu przedłożonego do  dyskusji przez Prezydencję Holenderską, Polska zgłasza następujące sprawy:
  • Po pierwsze - ponowne wprowadzenie tymczasowego ukierunkowanego wsparcia bezpośredniego dla producentów mleka i wieprzowiny. Jeśli środki z budżetu ogólnego nie mogą zostać wykorzystane, to należy rozważyć uruchomienie rezerwy kryzysowej.
  • Po drugie - podniesienie cen interwencyjnych dla masła i mleka w proszku.
  • Po trzecie – uruchomienie subsydiów eksportowych do wieprzowiny. Chciałbym prosić Komisję o rozważenie powrotu do debaty o uruchomieniu tego mechanizmu, ponieważ to może rozwiązać problemy na rynku wieprzowiny.
  • Po czwarte - zwiększenie pomocy de minimis dla jednego gospodarstwa oraz zwiększenie ogólnych limitów dla państw członkowskich.
  • Po piąte – popieram przedłużenie funkcjonowania nadzwyczajnego mechanizmu wsparcia dla rynku owoców i warzyw o jeden rok. Dziękuję Komisji za pozytywne rozważenie tego wniosku. Jednocześnie proszę o rozważenie objęcia tym poziomem wsparcia także producentów niezrzeszonych w organizacjach producentów owoców i warzyw.
  • Po szóste – popieram wniosek Estonii w zakresie ASF i ponadto postuluję o przyznanie nadzwyczajnych środków wsparcia na podstawie art. 220 ust. 1 lit. a) rozporządzenia PE i Rady nr 1308/2013 ze względu na rozszerzenie strefy objętej restrykcjami weterynaryjnymi z tytułu ASF, pomimo braku uzasadnienia sytuacją epizootyczną.
  • Po siódme – dużym ułatwieniem dla rolników byłoby wydłużenie o jeden miesiąc możliwości składania wniosków o płatności bezpośrednie oraz znaczącą pomocą w obliczu kryzysu rynkowego byłoby, wzorem roku poprzedniego, przyspieszenie wypłat zaliczek w ramach płatności bezpośrednich z podniesieniem progu do 75% i terminu do końca sierpnia.
  • Po ósme – postulujemy, aby jako źródło finasowania działań mających na celu poprawę sytuacji rynkowej, rozważyć środki z budżetu ogólnego, a jeśli nie będzie możliwe to z rezerwy kryzysowej.
  • Po dziewiąte – jesteśmy przeciwni zniesieniu ceł antydumpingowych na nawozy, gdyż spowoduje to utratę tysięcy miejsc pracy w przemyśle nawozowym w Europie, a w szczególności w Polsce.
  • Po dziesiąte - dla Polski jest nie do przyjęcia odroczenie dyskusji na temat trudnej sytuacji na rynkach rolnych do posiedzenia Rady AGRIFISH w czerwcu br., zgodnie z propozycją przedstawioną przez PREZ.
 


Tagi:
źródło: