| Autor: redakcja1

Analiza rynku warzyw i owoców (Q2 2013 r.)

Przełom drugiego i trzeciego kwartału 2013 roku na rynku owoców i warzyw to głównie sezon skupu owoców miękkich. Zgodnie z oczekiwaniami ekspertów Banku BGŻ ceny truskawek były niższe w porównaniu do roku minionego.

Analiza rynku warzyw i owoców (Q2 2013 r.)
Za owoce i warzywa do mrożenia płacono netto 3,07 zł/kg (cena loco zakład), czyli o 36% mniej niż przed rokiem. Było to rezultatem wzrostu krajowej produkcji o 8,6% do 163 tys. t, a również osłabieniem popytu na mrożone truskawki z Polski na rynku europejskim.
 
W omawianym czasie spadły także ceny wiśni, a to za sprawą większej produkcji tych owoców w Polsce i Serbii, co przełożyło się na spadek cen mrożonek na rynku unijnym. W 2013 roku do przetwórstwa skupowano je przeciętnie w cenach 2,44 zł/kg netto loco zakład, a zatem o 30% mniejszych niż w roku poprzednim.
 
Niskie zapasy mrożonek oraz prognozy niekorzystnych zbiorów Serbii sprawiły, że znacznie większe niż rok wcześniej były ceny malin przemysłowych. W lipcu i sierpniu w krajowych skupach kształtowały się one na poziomie 4,50 zł/kg netto (loco zakład), tj. o 72% wyższym niż przed rokiem.
 
Pomimo iż GUS oszacował tegoroczne zbiory na rekordowym poziomie 129 tys. t, to jednak upały, które obserwowano latem mogły spowodować na niektórych plantacjach uszkodzenia i tym samym zmniejszenie plonów, w szczególności na obszarach nienawadnianych.
 
Prawdopodobnie lepszy pod kątem produkcji sezon 2013/2014 odnotuje się w przypadku jabłek. Zbiory tych owoców w 2013 roku mają wynieść blisko 2,9 mln ton i być minimalnie większe w porównaniu do 2012 roku.
 
Wzrosnąć może przede wszystkim produkcja jabłek deserowych, co wywoła presję na spadki cen. Negatywnie na ceny może wpływać także większa podaż w innych krajach europejskich. Zgodnie z prognozami WAPA, w Unii Europejskiej poza Polską, produkcja jabłek ma wzrosnąć o blisko 6% w odniesieniu do 2012 r. Z drugiej strony prawdopodobnie nastąpi spadek zbiorów w Rosji, co jest w pewnym stopniu pozytywne dla kształtowania się polskiego eksportu jabłek.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: