| Autor: redakcja1

Analiza rynku warzyw i owoców (Q2 2013 r.)

Przełom drugiego i trzeciego kwartału 2013 roku na rynku owoców i warzyw to głównie sezon skupu owoców miękkich. Zgodnie z oczekiwaniami ekspertów Banku BGŻ ceny truskawek były niższe w porównaniu do roku minionego.

Analiza rynku warzyw i owoców (Q2 2013 r.)
Prognozuje się mniejsze zbiory jabłek w sadach przydomowych, które w ubiegłym roku obficie owocowały, stanowiąc przy tym dosyć istotne źródło dostaw jabłek do sektora przetwórczego. Niewątpliwie przyczyniło się to do wzrostu produkcji koncentratu jabłkowego w kraju, która według IERiGŻ-PIB w sezonie 2012/2013 wyniosła 295 tys. t w stosunku do 225 tys. t w sezonie poprzednim. Wynikiem tego był jednak spadek cen koncentratu.
 
Według danych Foodnews, cena kilograma zagęszczonego soku jabłkowego z Polski w sierpniu tego roku wynosiła 1,15 euro/kg, a więc była o 25% mniejsza niż przed rokiem. Można zatem przypuszczać, że spadek ten wraz z wysokimi zapasami może negatywnie oddziaływać na poziom cen jabłek do przetwórstwa.
 
Jednakże z drugiej strony, ich prawdopodobnie niższa podaż będzie czynnikiem wzmacniającym ceny. Ceny skupu jabłek przemysłowych (loco zakład) w drugiej dekadzie sierpnia wynosiły przeciętnie 0,47 zł/kg netto w stosunku do 0,33 zł/kg przed rokiem.
 
W 2013 roku prognozowany jest spadek produkcji warzyw gruntowych w kraju, oceniony przez GUS na 3%. W związku z tym, niższa ma być produkcja wszystkich warzyw z wyłączeniem odmian ciepłolubnych takich jak pomidory czy ogórki gruntowe. W wyniku mniejszej podaży na początku trzeciego kwartału odnotowywano wysokie ceny warzyw kapustnych, korzeniowych oraz ziemniaków.
 
Przeciętnie w sierpniu 2013 roku w krajowym skupie większa niż przed rokiem była cena marchwi o 6% - 1,02 zł/kg, kapusty białej wczesnej o blisko 90% - 2,67 zł/kg, a ziemniaków ponad 300% - 0,86 zł/kg. Z uwagi na oczekiwaną mniejszą podaż, szacuje się, że ceny będą się utrzymywać na wyższym poziomie w ujęciu rocznym również w trzecim i czwartym kwartale tego roku.
 
Jeśli chodzi o przetwórstwo, to większa produkcja owoców miękkich w 2013 roku miała przełożenie na wzrost produkcji przetworów z tych owoców. Zgodnie z danymi GUS, w zakładach przetwórczych zatrudniających 50 osób i więcej w czerwcu i lipcu 2013 roku wyprodukowano 171 tys. ton owoców i orzechów mrożonych, a więc o 13% więcej niż w analogicznym okresie w roku poprzednim.
 
Popyt na krajowe owoce i warzywa przetworzone, chociaż hamowany niekorzystną sytuacją gospodarczą, może być w trzecim i czwartym kwartale dosyć wysoki. W kierunku wzrostu popytu eksportowego na polskie mrożonki działać będą małe zapasy mrożonych malin na rynku europejskim, mimo wzrostu produkcji w Serbii czy też w USA - wiśni.
 
Natomiast mniejsze zbiory mogą wpływać na obniżkę produkcji przetworów z warzyw. Spadki mogą być odnotowane również w pozostałych krajach Unii. PROFEL w maju bieżącego roku informował, że Belgia, Francja czy Hiszpania także borykały się z nie najlepszą do uprawy aurą pogodową – podkreśla Bank BGŻ.


Tagi:
źródło: