| Autor: redakcja1

Podaż, popyt, ceny na Rynku Hurtowym Bronisze

W mijającym tygodniu nie zaszły zmiany w pogodzie, które mogłyby dać nadzieję na zmniejszenie suszy rolniczej, która swym zakresem obejmuje większość województw. Najgorsza sytuacja panuje w pasie województw od lubuskiego na zachodzie do mazowieckiego i lubelskiego na wschodzie kraju (50 - 98 % gleb zagrożonych suszą). Jest on równocześnie krajowym centrum produkcji warzyw i owoców.

Podaż, popyt, ceny na Rynku Hurtowym Bronisze
Skutki suszy możemy obserwować w podaży i cenach na Rynku Hurtowym Bronisze. Ceny nadal są bardzo wysokie a jakość owoców i warzyw jest niższa od oczekiwanej.
 
Najbardziej cierpią warzywa gruntowe o najsłabszym systemie korzeniowym ale nie łatwo mają również krzewy jagodowe (maliny, borówki, porzeczki, jeżyny). Rolnicy muszą ponosić dodatkowe koszty wynikające z nawadniania a to i niska podaż wzrostowo działają na ceny.

Na obroty narzekają również mazowieccy kupcy czyli sklepikarze, sprzedawcy bazarkowi i uliczni. Zauważają, że konsumenci wyjechali na wakacje w rejony turystyczne i właśnie z tamtych okolic przyjeżdża do Bronisz (2-3 razy w tygodniu) zwiększona liczba kupców hurtowych. Kupują dużo czasem ogałacając Rynek i doprowadzając do dużych wahań podażowo-cenowych

Rynek warzyw:

Spadek cen papryki kolorowej o kolejne 10% - 5-7 zł/kg.

Wciąż wysokie ceny na warzywa kapustne, kalafior 5-7 zł/szt., a kapusta biała 4-6 zł/szt.

Fasolka szparagowa trochę tańsza (8-9 zł/kg), ale pochodząca z upraw gruntowych ma niską jakość kulinarną (włóknistość strąka i stwardnienie ziaren).

Krzewy pomidorów i ogórków nadal odpoczywają, a przez to odpowiednio kosztują, pomidory 5-8 zł/kg, a ogórki około 4 zł/kg.

Wybredni kupcy mają również problem z zakupem krajowych ziemniaków, za które muszą zapłacić nawet 2,33 zł/kg.

Na szczęście potaniał koperek z 3 do 2 zł/pęczek.

Stabilne ale wysokie ceny warzyw korzeniowych: pietruszka 8-11 zł/kg, seler 4-5 zł/kg, burak ćwikłowy 1-1,5 zł/kg, cebula w łusce 1,66-2 zł/kg.

 
Rynek owoców:
 
Spadek podaży malin – odmiany letnie mają się ku końcowi, a jesienne jeszcze nie dojrzały na tyle by zaspokoić popyt - cena wzrosła do 15-18 zł/kg. Producenci szczególnie z woj. lubelskiego ostrzegają o przypuszczalnie niskim plonowaniu odmian Polka i Polana.

Kończą się dostawy czereśni prosto z drzewa, a te schłodzone kosztują około 12-14 zł/kg.

Stabilna podaż wiśni za 5-6 zł/kg, borówek 10-14 zł/kg i porzeczek kolorowych 8-12 zł/kg.

Coraz więcej odmian krajowych śliwek i moreli a ceny przystępne; śliwki 1,3-4 zł/kg w zależności od odmiany, a morele 2-4 zł/kg i tu decyduje kaliber.

W nadchodzących dniach możemy spodziewać się zwiększonych dostaw letnich odmian jabłek czyli przede wszystkim Piros, który kosztuje jeszcze  3,33 za kg.

Cena arbuzów stabilna 1,4-1,7 zł/kg.

Niewielkie spadki cen na włoskie winogrona z 12 do 10 zł/kg.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!