| Autor: redakcja1

IGC nadal oczekuje rekordowych zbiorów kukurydzy, pszenicy i soi na świecie

W swoim comiesięcznym raporcie Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) skorygowała o 3 mln ton w dół prognozę globalnej produkcji zbóż w sezonie 2020/21. Mimo wspomnianej korekty światowe zbiory powinny być w sezonie 2020/21 rekordowe i wynieść 2,227 mld ton zbóż.

IGC nadal oczekuje rekordowych zbiorów kukurydzy, pszenicy i soi na świecie
Jeśli prognoza się sprawdzi globalna produkcja zbóż wzrośnie rok do roku o 46 mln ton, w tym 39 mln ton wzrost zawdzięczać będziemy kukurydzy. Zarówno zbiory kukurydzy (1,16 mld ton) jak i pszenicy (763 mln ton) powinny być rekordowe.
 
Za cięcie produkcji we wrześniowym raporcie odpowiadać mają mniejsze, niż oczekiwano w sierpniu, zbiory kukurydzy (-6 mln ton - m/m) w USA, UE i Chinach, tyko częściowo zrekompensowane lepszymi oczekiwaniami dla Argentyny i Brazylii. Jeśli prognoza się zrealizuje to zbiory kukurydzy będą o 39 mln ton wyższe w porównaniu z sezonem 2019/20.
 
Rekordowa będzie także globalna konsumpcja zbóż.
 
IGC zakłada, że całkowite globalne zużycie zbóż wzrośnie o 39 milionów ton rok do roku, do nowego rekordu wynoszącego 2,22 miliarda ton. O ile wzrost produkcji pszenicy przewyższy wzrost konsumpcji, to w przypadku kukurydzy globalne zużycie powinno wyprzedzić produkcję. W konsekwencji wzrosnąć powinny o 10 mln ton (r/r) zapasy wszystkich zbóż na koniec tego sezonu, ale zapasy kukurydzy zmniejszą się.
 
IGC przewiduje również rekordową globalną produkcję soi na poziomie 373 mln ton w sezonie 2020/21. Prognoza nie zmieniła się od sierpnia. Światowe zużycie nasion soi szacowane jest na 369 mln ton (rekord), a zapasy na 50 mln ton (+3 mln ton r/r).


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!