| Autor: redakcja1

Prace polowe we wrześniu

Wrzesień, którego nazwa wzięła się od kwitnących w tym czasie wrzosów sygnalizuje zakończenie prac polowych i okresu letniego. Z kolei najistotniejszymi w tym czasie wydarzeniami na wsi były jesienne siewy zbóż oraz wykopki.

Prace polowe we wrześniu
Prace w polu
 
Wrzesień to również optymalny czas siewu zbóż ozimych. Kończy się orki siewne, a w razie opóźnienia stosuje skrócony wariant, czyli orkę i uprawę przedsiewną agregatem z wałem ugniatającym. Niemniej jednak to właśnie od jakości materiału siewnego, terminu i gęstości siewu oraz jakości przygotowania stanowiska zależy przyszły plon.

Zbierany jest bobik po ewentualnej desykacji, która ułatwia jego zbiór i dosusza się nasiona. Plantacje buraków cukrowych oczyszczane są z burakochwastów. Oceniana jest także dojrzałość kukurydzy na kiszonkę, przy czym jej zbiór rozpoczyna się nie wcześniej jak w momencie osiągnięcia dojrzałości ciastowato-woskowej.
 
Prace w sadzie i ogrodzie
 
W tym czasie przygotowuje się glebę do sadzenia drzew i krzewów owocowych poprzez zniszczenie chwastów, w tym szczególnie trwałych, nawozi się obornikiem, stosuje się cykl uprawek, które doprowadzają glebę do wysokiej kultury.
 
Pomieszczenia, w których magazynowane są owoce, bieli się wapnem i zabezpiecza otwory siatką przed gryzoniami. Niemniej jednak, w celu przechowywania owoców używa się skrzynek plastikowych.
 
Prace w warzywniku
 
Wrzesień to miesiąc wysiewu rzodkiewki i sałaty zimowej. Przed zapowiadanymi przymrozkami zbiera się warzywa ciepłolubne jak ogórki czy inne dyniowate, paprykę, oberżynę, pomidory, fasolę. Poza tym dzieli się też karpy rabarbaru, szczypiorku oraz cebuli siedmiolatki, przez co otrzymuje się nowe rośliny do sadzenia. Ogławia się także kapustę brukselską, przede wszystkim wtedy, kiedy słabo zawiązuje główki.

Ponadto w zależności od warunków atmosferycznych pod koniec miesiąca wykopuje się warzywa korzeniowe jak selery, buraki ćwikłowe, marchew, pietruszkę, rzodkiew. Korzenie, które są uszkodzone, małe lub nadmiernie wyrośnięte przeznacza się na zużycie w pierwszej kolejności. Do dłuższego przechowywania wybiera się korzenie średniej wielkości, zdrowe i nie uszkodzone. Warzywa korzeniowe najlepiej magazynuje się w temperaturze 1-4 st. C i wilgotności powietrza na poziomie 95%. Takie warunki mogą zapewnić niektóre piwnice lub właściwie przygotowane kopce ziemne. Nie przechowuje się ich razem z owocami.

W przypadku planowanej uprawy warzyw w następnym roku na tym samym polu istotne jest dokładne usunięcie resztek porażonych chorobami roślin i zastosowanie płodozmianu, przy czym na te same miejsca poszczególne gatunki nie powinny trafić częściej niż co 3-4 lata. Po zbiorze warzyw zalecany jest wysiew roślin z przeznaczeniem na zielony nawóz.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: