Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Projekt przepisów dotyczących nasion odrzucony

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Propozycja Komisji Europejskiej dotycząca materiału reprodukcyjnego roślin została odrzucona...

Propozycja Komisji Europejskiej dotycząca materiału reprodukcyjnego roślin została odrzucona przez Parlament we wtorek, z powodu obaw, że przepisy te przekazałyby zbyt dużo władzy w ręce Komisji i pozbawiłyby państwa członkowskie możliwości dopasowywania zasad do własnych potrzeb. Po tym, jak Komisja Europejska odmówiła wycofania projektu i złożenia poprawionej wersji, Parlament zamknął pierwsze czytanie.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Wniosek Komisji Europejskiej został odrzucony 650 głosami, przy 15 głosach przeciw.
 
- Dzisiejsze głosowanie pokazuje, że Parlament nie jest zadowolony z propozycji przedstawionej przez Komisję Europejską, ponieważ nie doprowadziłaby ona do uproszczenia przepisów i promowania innowacji, co miało być jej głównym celem. Ponadto posłowie zaniepokojeni byli pomysłem połączenia 12 dyrektyw w jedno bezpośrednio obowiązujące rozporządzenie, które utrudniłoby państwom członkowskim dopasowanie przepisów do własnych potrzeb - powiedział przewodniczący komisji ds. rolnictwa Paolo De Castro (S&D, IT).
 
- Jako posłowie, którzy pracują nad przepisami wspólnie z Radą, chcemy przyjąć za nie pełną odpowiedzialność, z tego powodu nie możemy pochopnie podejmować decyzji dotyczących propozycji Komisji, która jest kluczowa dla wielu przedsiębiorstw zajmujących się rozsadem roślin, a pośrednio także dal obywateli. Wysoka liczba "aktów delegowanych" dałaby Komisji Europejskiej zbyt duże uprawnienia w obszarach, które z powodu swojej wrażliwości powinny znaleźć się w tekście prawnym - wyjaśnił odpowiedzialny za sprawozdanie Sergio Paolo Francesco Silvestris (EPP, IT).

- Ubolewamy nad tym, że Komisja odmówiła wycofania tego szeroko dyskutowanego i krytykowanego tekstu i przygotowania lepszej jego wersji. Jasne jest, że projekt przepisów powinien zostać przerobiony, w celu dostosowania go do zróżnicowanej sytuacji w państwach członkowskich oraz rzeczywistego poprawienia sytuacji producentów oraz środowiska. Mamy nadzieje, że państwa członkowskie okażą się wystarczająco silne, aby podążyć za przykładem Parlamentu i odrzucić tą mało satysfakcjonującą propozycję - dodał Paolo De Castro.

Kolejne kroki

Ponieważ Komisja odmówiła wycofania swojego wniosku, po tym jak został odrzucony przez Parlament, zakończył on pierwsze czytanie i przesłał swoją pozycję do Rady.
 
Jeśli Rada poprze stanowisko Parlamentu proces legislacyjny dobiegnie końca. Rada może także wprowadzić zmiany do projektu Komisji Europejskiej, w takim wypadku Parlament może odrzucić poprawki Rady i ostatecznie zakończyć "żywot" wniosku lub rozpocząć negocjacje z Radą na temat nowych przepisów.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
 • Razem łatwiej
 • Razem łatwiej

  Wnioski o przyznanie wsparcia na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" PROW 2014 - 2020 będzie można składać od 30 października do 28 grudnia 2017 r. w Oddziałach Regionalnych...
 • Do Targów POLAGRA-PREMIERY zostało już tylko 7 dni!
 • Do Targów POLAGRA-PREMIERY zostało już tylko 7 dni!

  Sezon spotkań dla rolników w 2018 roku otworzą Międzynarodowe Targi Rolnicze POLAGRA-PREMIERY, które odbędą się w Poznaniu już po raz siódmy.
 • Przedsiębiorcy z sektorów przetwórstwa, chowu i hodowli ryb mogą ubiegać się o pomoc finansową
 • Przedsiębiorcy z sektorów przetwórstwa, chowu i hodowli ryb mogą ubiegać się o pomoc finansową

  Przedsiębiorstwa prowadzące działalność w zakresie przetwarzania produktów rybnych, chowu lub hodowli ryb mogą ubiegać się o pomoc na inwestycje w ramach działania 5.4 "Przetwarzanie...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl