| Autor: redakcja

Uprawy konopii

Szansa na alternatywny dochód dla gospodarstw rolnych. Uprawa konopii przemysłowej. W 2018 roku informowaliśmy o rozpoczęciu popularyzacji upraw konopii na polskich polach. Program konopny jest kontynuowany w związku z czym rośnie zapotrzebowanie na materiał nasienny konopii.

Uprawy konopii
Globalny popyt na nasiona odmian konopi Białobrzeskie, Tygra i Henola stanowi wyzwanie dla powołanego w 2018 roku Programu Konopnego, który corocznie zwiększa o niemal 100% liczbę rolników uprawiających polskie, należące do Instytutu odmiany konopi przemysłowych w celu produkcji najwyższej jakości materiału nasiennego. Posiadamy dużą grupę doświadczanych plantatorów, jednak, z uwagi na duże zainteresowanie naszym materiałem nasiennym na sezon 2020/2021 poszukujemy nowych rolników, zainteresowanych poprawą rentowności swoich upraw. Program Konopny to także wydzielona struktura organizacyjna. O jakość współpracy z plantatorami dba zespół pracowników, w tym koordynatorzy regionów (ustanowiono 5 regionów w Polsce), agrotechnicy, hodowcy i pracownicy administracyjni. 
 
Uprawa konopi na cele nasienne różni się znacząco od uprawy na cele przemysłowe lub spożywcze. Z uwagi na to eksperci z Instytutu stworzyli program szkoleniowy dla rolników, którzy nie mieli wcześniej  doświadczenia z uprawą konopi przemysłowych. Poza drukowanymi materiałami edukacyjnymi, pracownicy Instytutu dostępni są telefonicznie oraz osobiście, wizytując uprawy kilkukrotnie podczas okresu wegetacji. 
 
Współpraca z Instytutem w ramach Programu Konopnego to atrakcyjna oferta dla polskiego rolnika. Przyjmując orientacyjny plon 700-1000 (odmiany włókniste) 1200-1500 (odmiana oleista) kg/ha nasion, można uzyskać przychód na poziomie do 15 000 zł zł/ha. Istnieje również możliwość sprzedaży słomy konopnej oraz omłotu. Łączny przychód może wynieść nawet 20 000 zł/ha - nie licząc dopłat bezpośrednich z UE do uprawy konopi włóknistych. 

Ze względu na charakter i specyfikę uprawy konopii przemysłowej należy się liczyć z koniecznością przejścia przez wymogi formalne. Uprawa konopii musi być zgłoszona w gminie,ale rolnik może liczyć na pomoc instytucji w procesie przygotowania niezbędnych dokumentów zgłoszeniowych do gminy.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!