Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Ceny wszystkich rodzajów mięsa na Ukrainie

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Rząd Ukrainy od 1 października br. do 1 stycznia 2017 r. zawiesił regulację cen rynkowych...

Rząd Ukrainy od 1 października br. do 1 stycznia 2017 r. zawiesił regulację cen rynkowych społecznie ważnych produktów, w tym mięsa.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Ceny mięsa

Według wicepremiera Ukrainy Stepana Kubiwa, jest to projekt pilotażowy, mający na celu ocenę skuteczności środków administracyjnych, ograniczających wzrost cen żywności dla mniej zamożnych konsumentów. Zdaniem Iwana Tomica, szefa związku spółdzielni rolniczych, do końca roku ceny mięsa czerwonego na Ukrainie mogą wzrosnąć średnio o 8-15%, ale nie więcej niż o 20%. Ceny drobiu nie powinny wzrosnąć, za czym przemawia stabilna sytuacja na rynku drobiarskim. Większość tego sektora jest kontrolowana przez dużych producentów, dysponujących nowoczesnymi technologiami. Obserwatorzy rynku, nie podzielają jednak powyższej opinii, zauważając, że w drugiej połowie października br., cena mięsa drobiowego na Ukrainie osiągnęła średni poziom 2,31 USD/kg, czyli wzrosła o prawie 40% od czasu kiedy państwo zniosło regulację cen.

 

Dla porównania FAMMU/FAPA podaje, że cena wieprzowiny zwiększyła się tylko o 15% do 2,69 USD/kg. Główna przyczyna gwałtownego wzrostu cen drobiu leży w skupieniu branży w rękach kilku graczy. Prawie 70% produkcji drobiu w tym kraju obsługiwane jest przez jednego uczestnika rynku. W przypadku produkcji jaj udział ten wynosi 65%. Zmiany przepisów spowodowały, że właśnie tacy producenci zaczęli podnosić ceny, gdyż w innych segmentach rynku spożywczego, wzrost cen był umiarkowany, ze względu na silniejszą konkurencję. Tymczasem ukraiński związek producentów drobiu wyjaśnia, że skok cen na tym rynku jest wynikiem wzrostu kosztów pasz, jak również spadku krajowego pogłowia drobiu. Z kolei ukraiński związek producentów żywca wieprzowego podkreśla, że wzrost cen na rynku wieprzowiny nie wynika ze zmiany przepisów, gdyż regulacje te nigdy w praktyce nie działały. Podobnego zadania są także inni uczestnicy rynku, podkreślając jednoznacznie, że wpływ regulacyjny zawieszonych przepisów na poziom cen rynkowych był w praktyce znikomy.

 

Jak podkreśla Aleksander Ohrimenko, prezydent ukraińskiego centrum analitycznego, w rzeczywistości urząd kontroli cen jest pozostałością dawnego Związku Radzieckiego, a tzw. kontrola cen odbywała się tylko pro forma. W związku z czym zniesienie tych przepisów nie powinno mieć żadnego wpływu na ceny rynkowe. Według Ohrimenko, w przypadku ewentualnego ponownego wprowadzenia regulacji państwowych od początku przyszłego roku, ceny mięsa nie powrócą raczej do poziomu z września br.

Zdaniem niektórych obserwatorów rynku, pieczą nad nieuzasadnionym podnoszeniem cen przez producentów powinien od tej pory zajmować się państwowy urząd antymonopolowy.

 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Spadek eksportu mięsa indyczego z Polski
 • Spadek eksportu mięsa indyczego z Polski

  Z szacunków Banku BGŻ BNP Paribas wynika, że kontyngent eksportu mięsa i podrobów drobiowych łącznie w 2017 r. wzrósł o 10%, jednak w przypadku mięsa indyczego, które jest częścią...
 • play IV Kongres Rolnictwa RP
 • IV Kongres Rolnictwa RP

  Podczas IV Kongresu Rolnictwa RP w głównej mierze skupiono się na Afrykańskim Pomorze Świń (ASF), gospodarce łowieckiej, zagrażających czynnikach i problemach z jakimi boryka się branża...
 • Ubój na użytek własny − będą nowe zasady
 • Ubój na użytek własny − będą nowe zasady

  W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi trwają prace nad uproszczeniem zasad dotyczących uboju na użytek własny.
 • Unijny handel drobiem
 • Unijny handel drobiem

  Jak wynika z danych USDA Unia Europejska jest czwartym na świecie, po Stanach Zjednoczonych, Brazylii i Chinach producentem mięsa drobiowego. Jak wynika z prognoz Komisji Europejskiej w 2018 r. unijna...
 • Jaki był 2017 r. na rynku wieprzowiny i co może przynieść nam 2018 r.?
 • Jaki był 2017 r. na rynku wieprzowiny i co może przynieść nam 2018 r.?

  W 2017 r. na rynku mięsa w Polsce w 2017 r. największe średnioroczne wzrosty cen odnotowano w przypadku trzody chlewnej. Jak wynika z danych MRiRW w 2017 r. przeciętna cena skupu trzody chlewnej...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl