| Autor: mikolaj

W tym tygodniu głosowanie w sprawie uboju rytualnego

W tym tygodniu powinno dojść do przekładanego już parę razy głosowania nad legalizacją uboju rytualnego w Polsce.

W tym tygodniu głosowanie w sprawie uboju rytualnego
Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, zawierający przepisy dotyczące uboju rytualnego jest w Sejmie. Wśród posłów ma on jednak swoich przeciwników w osobie posłów PiS, RP i części PO i SLD.

Sejmowa komisja rolnictwa opowiada się za przyjęciem projektu, który znalazł się w porządku obrad 45 posiedzenia Sejmu RP w dniu 10 lipca 2013 r., na kiedy to zaplanowano trzecie czytanie sprawozdania Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt (druki nr 1370, 1458 i 1458-A). Projekt zmiany ustawy o ochronie zwierząt, przyjęty przez Sejmową Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 13 czerwca 2013 r. ma pogodzić stan prawny w Polsce z unijnym rozporządzeniem nr 1099/2009 w sprawie ochrony zwierząt podczas uboju. Projekt przewiduje dodatkowo zwiększenie nadzoru Inspekcji Weterynaryjnej nad ubojami zgodnymi z obrządkami religijnymi.

W tym dniu o godzinie 10:00 odbędzie się także manifestacja w obronie miejsc pracy i eksportu polskiego mięsa, której organizatorem jest Rolnicze Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych oraz Związek "Polskie Mięso".


Warto nadmienić, iż w większości państw Unii Europejskiej uboje rytualne są prowadzone, a zakaz w Polsce szczególnie przez producentów postrzegany jest jako dobrowolna rezygnacja z eksportu mięsa pochodzącego z takich ubojów.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!